Yoğun bakımda tecrübe önemli

Her Perşembe yapılan hekim buluşmaları kapsamında meslektaşlarına yoğun bakım ünitesiyle ilgili sunum yapan VM Medical Park Bursa Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Hünkar Şule Yazıcı, yoğun bakımda kabul kriterlerinin hayati önemde olduğunu söyledi.

Yoğun bakımda tecrübe önemli

Uzm. Dr. Yazıcı, “Yoğun bakım ünitesi, ciddi fizyolojik instabilitesi olan hastaların ileri düzey teknik ve yapay yaşam desteği ihtiyaçlarını karşılayan monitörizasyon yani hastanın önemli değişkenlerini belli aralıklarla tekrarlayarak/devamlı şekilde duyularımız/elektronik aygıtlar aracılığıyla ölçme ve bakım üniteleridir. Tüm kritik hastalara sağlanan yaşam desteğiyle tedavi sürecinde çok hayati bir role sahiptir. Çok yönlü ekip çalışması ile ileri teknolojilerin kullanıldığı yoğun bakım ünitelerinin bakım düzeyi, tüm diğer bakım ünitelerinden daha fazladır. Yoğun bakım ünitelerinde kabul kararları da çok önemlidir. Hastanın özel durumuna ve hastalıklarına göre nasıl bir yoğun bakım süreci uygulanacağı belirlenmelidir” diye konuştu.

TABURCULUK KRİTERLERİ…

Hastaların yoğun bakım ünitesine alınma kararı kadar taburcu etme kararının da çok önemli olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Hünkar Şule Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü: Yoğun bakım ünitelerinde tedaviye artık ihtiyacı olmayan hastaların belirlenmesi önemli. Fizyolojik durumu stabilize olan ve yoğun bakım ünitesinde monitorizasyon ve bakıma artık ihtiyacı olmayan hastalar taburcu edilmelidir. Fizyolojik durumu kötüleşen ancak aktif müdahale planlanmayan hastalar da daha düşük seviye bakım ünitelerine taburcu edilebilir. Yendioğandan itibaren tüm yaş gruplarında kritik hastalara en iyi yaşam desteğinin sağlandığı yoğun bakım ünitelerinde tecrübeli hekim ve sağlık personeli kadrosunun olması da çok çok önemlidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER