Medicana'dan Akcan Okullarına verem söyleşisi

Özel Medicana Bursa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr Başak Burgazlıoğlu tarafından Akcan Okulu öğrencilerine Verem Hastalığı ve Korunma Yöntemleri ile ilgili söyleşi gerçekleştirildi.

Medicana'dan Akcan Okullarına verem söyleşisi

Verem Savaş haftası nedeniyle yapılan söyleşide toplumun verem hastalığı tanımı, belirtileri ve hastalıkla mücadele konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini belirten Uz. Dr. Başak Burgazlıoğlu, hastalığının en sık akciğerler olmak üzere tüm organlarda görülebildiğini, solunum yoluyla bulaşan ve tedavi edilmez ise öldürücü bir hastalık olduğunu söyledi.

Ülkemizde her yıl yüzlerce kişinin verem hastalığına yakalandığını ve gelişmiş ülkelere oranla verem hastalığına yakalanma oranının ülkemizde çok yüksek olduğunu da hatırlatan Uz. Dr. Başak Burgazlıoğlu "Tedavinin ilk şartı, erken teşhistir. Geçmişte tedavisi imkânsız veya çok zor bir hastalık olması sebebiyle korkulan bir hastalıktı. Ancak verem hastalığı, günümüzde diğer enfeksiyon hastalıkları gibi tedavisi mümkün olan bir hastalık haline gelmiştir. Ancak ihmal edilmemesi gerekir" dedi.

Söyleşinin son bölümü ise soru cevap şeklinde geçti. Söyleşinin ardından Uz. Dr. Başak Burgazlıoğlu'na öğrenciler tarafından verdiği bilgilerden dolayı çiçek takdim edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER