Çocuğunuzla doğru iletişim kurabiliyor musunuz?

Sağlıklı bir ailenin en önemli özelliği aralarındaki iletişimin kalitesi olduğunu ifade eden Özel Medicana Bursa Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ece Özçırak, eğitimin ise ailede başladığını söyledi.

Çocuğunuzla doğru iletişim kurabiliyor musunuz?

Anne ve babalar hem kendileri aralarında hem de çocukları ile kurmuş oldukları ilişkide sağlıklı iletişim yollarını tercih etmesi gerektiğini belirten Medicana Bursa Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ece Özçırak, ‘’İletişim, insanlar asındaki en önemli sosyal araçtır. Kendimizi ifade edebilmek, diğerlerini anlamak ve söylenenleri kavramak ancak doğru ve sağlıklı bir iletişimin varlığında mümkün olabilir. Peki, günümüz dünyasında bu kadar kişi iletişim problemleri yaşarken; kendini ifade etmekte veya başkalarını anlamakta yaşanan zorlukların kaynağı nereden geliyor diye düşünecek olursak, iletişimin daha çocuklukta anne-babalar ile kurduğumuz ilişkide geliştiğini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Anne ve baba yani çocuğun ilk bakım verenleri çocuklar için hayattaki en önemli rol modeldir. Anne ve babasıyla etkili ve doğru bir iletişime sahip olan bir çocuk bu etkili iletişim yöntemlerini daha küçük yaşlarda benimseyecek ve ileride okulda, iş hayatında ve insanlarla kurmuş olduğu ilişkilerde kendisini daha rahat ifade etmeyi bilen, özgüvenli bireyler olarak toplumda yer alacaktır’’ dedi.

İletişim denildiğinde anne babaların sadece söylemiş olduğu sözel cümlelerden ziyade bu cümlelere eşlik eden beden dili, mimikler hepsi bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Ece Özçırak, ‘’ Çocuklarla konuşurken onlara yakın olmak, göz kontağı kurmak fiziksel olarak önemli iken, iyi bir dinleyici olmak, kullanmış olduğumuz dilin ve duruşumuzun samimi ve doğal olması onların biz yetişkinleri anlaması açısından büyük öneme sahiptir. Çocuğunuz ile konuşma yapmanız gereken durumlarda bazen sadece içeriğe ve konuya odaklanmak çok daha teknik bir diyalog kurmanıza sebep olabilir ve bu da doğallıktan uzak bir iletişimin kurulmasına, duyguların ve düşüncelerin sözel olmayan iletişim kanallarından ifade edilmesinin önüne geçer. Bu sebeple, konu her ne olursa olsun çocuklar ile konuşurken samimi ve içten olmak sadece neyi söylediğimize değil aynı zamanda nasıl söylediğimizle de dikkat etmeliyiz. Çocuklar kendilerini ifade ederken sessiz kalınmalı, sözleri bitene kadar dinlenmeli, onları acele ettirmemeliyiz. Henüz sözleri bitmemişken, araya girip soru sormamalıyız, yönlendirici ifadelerden kaçınmalıyız. Uzun nasihatler vermek, çocuk ve anne-baba arasındaki iletişimi olumsuz etkiler. Yanlış yaptığında kızmak yerine bir sonraki benzer durumda nasıl davranabileceği ile ilgili fikir geliştirmesine yardımcı olmak, duygusunu anlamak ve hissettikleri üzerine konuşmak iyi bir iletişimin temel unsurlarındandır. Sonuç olarak, çocuğunuzla kurduğunuz iletişimin olabildiğince doğal ve samimi olması birbirinizi daha iyi anlamanızı sağlayıp, ilişkiniz üzerinde yapıcı bir etkisi olacaktır’’ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER