Ağrısız şişlik lenfoma belirtisi olabilir

Vücudun savunma hücreleri olan lenfoidlerin kontrolsüz büyümesi, lenfomaya (lenf kanseri) yol açabiliyor. Hematoloji Uzmanı Dr. Ülkü Ozan, belirtilerin ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Ağrısız şişlik lenfoma belirtisi olabilir

Çocuklarda en yaygın görülen kanser türlerinden olan lenfoma, ülkemizde, çocuk kanserleri arasında ikinci sırada geliyor. Lenfomanın vücuttaki lenfoid dokunun kontrolsüz büyümesi ile ortaya çıkan bir kanser tipi olduğunu açıklayan VM Medical Park Bursa Hastanesi Hematoloji Uzmanı Dr. Ülkü Ozan, hastalığın teşhisi konusunda ailelere önemli bilgiler verdi. Uzm. Dr. Ülkü Ozan, “En sık görülen lenfoma belirtisi, ağrısız büyüyen lenf düğümleridir. Bunlar boyun, koltukaltı ve kasıklarda, yuvarlak, hareketli ve ağrısız şişlikler olarak ele gelebilir. Göğüs kafesi içindeki lenf düğümleri büyür ve bası yaparsa nefes darlığı, kuru öksürük, yüzde ve boyunda şişmeye sebep olabilir. Karın boşluğundaki lenf nodlarında, karaciğer ve dalakta büyüme sebebiyle karın ağrısı, şişkinlik, ele gelen kitle şikâyetleri olabilir. Lenf düğümü dışı tutulumlar, akciğer, karaciğer, kemik iliği, beyin gibi o bölgeye ait şikâyetler ortaya çıkabilir. Başlangıçta kemik iliği tutulumu olan hastalarda kansızlığa bağlı halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı görülebilir. Bazen nedeni bilinmeyen ateş, gece terlemeleri, son 6 ayda vücut ağırlığının yüzde 10'undan fazla kilo kaybı ve kaşıntı gibi şikâyetler de lenfomaların ilk belirtisi olabilir” diye konuştu.

TETKİKLER HAYATİ ÖNEMDE

Lenfomaya yakalandığı düşünülen hastalar için kan tetkikleri, boyun, toraks ve tüm batın bilgisayarlı tomografi (BT) çekilmesi gerektiğini de belirten Uzm. Dr. Ülkü Ozan, şunları söyledi: “Kesin tanı koyabilmek için uygun görülen lenf düğümlerinden cerrahi yolla eksizyonel biyopsi önerilir. İğne biyopsileri genellikle yeterli olmadığı için mümkünse tek bir lenf nodülünün bütün olarak çıkarılması gereklidir. Bazen kemik iliği biyopsisiyle de tanı konabilir. Sinir sistemi tutulumundan şüpheleniliyorsa, belden iğne ile beyin omurilik sıvısı almak gerekebilir. Lenfoma tanısı konulduktan ve alt tipi belirtildikten sonra, tedavinin planlanması içi evreleme yapılarak hastalığın tutulum yerleri saptanır. Bunun için görüntüleme yöntemleri ve kemik iliği biyopsisi yapılır. Hastalığın yaygınlığına göre evre, 1 ile 4 arasında kategorize edilir. Evrelendirmeden sonra hastanın yaşı, varsa yandaş hastalıkları, lenfomanın alt tipi ve evresine göre kemoterapi planlanır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER