Yunuseli kanalı bölgeye prestij katacak

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, NİLÜFER ÇAYININ BİR KOLU OLAN VE YAKLAŞIK 90 YIL ÖNCE SEL BASKINLARININ ÖNLENMESİ İÇİN YAPILAN YUNUSELİ KANALINI ISLAH EDİYOR. (İHA/BURSA-İHA)

Yunuseli kanalı bölgeye prestij katacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer çayının bir kolu olan ve yaklaşık 90 yıl önce sel baskınlarının önlenmesi için yapılan Yunuseli kanalını ıslah ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yunuseli kanalının kot farkının hafriyat çalışmalarıyla ortadan kaldırıldığını belirterek, 30 metrelik yol üzerinden gelen vatandaşların Yunuseli Bulvarı’na geçerek, buradan da Mudanya’ya kolaylıkla ulaşabileceğini söyledi.
Büyükşehir sınırlarındaki 25 dereyi ıslah eden Büyükşehir Belediyesi, il merkezinden geçen Gökdere, Hacivat ve Nilüfer çaylarının kollarında ıslah çalışmasının yanında çevre düzenlemeleri ile dere kenarlarını güzelleştiriyor. Nilüfer çayının bir kolu olan ve 1925- 1926 yıllarında ovada yaşanan sel baskınlarının önüne geçmek için yaptırılan Yunuseli kanalındaki ıslah ve çevre düzenleme çalışmalarının önemli bir kısmı tamamlandı. Kanal ile halen kullanılan yol arasındaki kot farklılıkları da tamamen ortadan kaldırılırken, bölgeye önemli bir bulvar kazandırılmasını yönündeki çalışmalar hızla sürüyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çalışmaları yerinde inceledi. Kenti dikine geçen Gökdere ve Hacivat derelerinde olduğu gibi Nilüfer çayının bir kolu olan Yunuseli kanalında ıslah çalışmasının devam ettiğini belirten Başkan Altepe, yaya ve bisiklet yolları, peyzaj düzenlemeleri ve hemen yandaki karayolu kotlarının düzenlemesiyle projenin bölgenin çehresini tamamen değiştireceğini vurguladı. Çalışmalar kapsamında kanalın havaalanı tarafındaki yol kotlarının hafriyat çalışmalarıyla aynı seviyeye indirildiğini ifade eden Başkan Altepe, “Böylece 30 metrelik yolun çevre yolu bağlantısının sağlanacağı önemli bir ana arter kazanmış olacağız. Yunuseli Kavşağı’ndan Mudanya istikametine, Kurşunlu istikametine de bağlantılar sağlanacak. Aynı zamanda Panayır Kavşağı’na buradan geçişi kolaylaştıracak olan güzel bir düzenleme oluyor. Bu yolla birlikte Bursa merkezden Çelebi Mehmet Bulvarı üzerinden gelen vatandaşlarımız, Yunuseli Bulvarı’na geçerek, bu güzergahla şehrin kuzeyine ve sahil bölgelerine ulaşmış olacak. Son düzenlemeler yapılıyor. Bu arada Acemler ile Yunuseli arasında araçların geçebileceği 5 ayrı köprü de yapacağız. Bölgeye önemli bir ana arter kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2016, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER