Yıldırım'dan Bulgaristan'a kardeşlik köprüsü

YILDIRIM BELEDİYESİ, RAMAZAN AYININ BEREKETİNİ BULGARİSTAN’IN KARDEŞ CEBEL BELEDİYESİ’NE TAŞIDI. YILDIRIM BELEDİYESİ TARAFINDAN İLÇEYE KURULAN ‘KARDEŞLİK SOFRASI’, TÜRKİYE CUMHURİYETİ SOFYA BÜYÜKELÇİSİ SÜLEYMAN GÖKÇE, FİLİBE BAŞKONSOLOS VEKİLİ BİREY YILMAZSOY, DOST PARTİSİ GENEL BAŞKANI LÜTVİ MESTAN, GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI MEHMET HOCA VE ŞABAN ALİ AHMET, KIRCAALİ, HASKÖY VE KOŞUKAVAK MÜFTÜLERİ İLE ÇOK SAYIDA SOYDAŞI BULUŞTURDU. GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA HER ZAMAN SOYDAŞLARIN YANINDA OLACAKLARINI VURGULAYAN YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL HAKKI EDEBALİ, “HÜKÜMET VE BELEDİYE OLARAK, SOYDAŞLARIMIZIN REFAHININ ARTMASI, HAKLARININ VE YAŞADIKLARININ BÖLGELERİNİN GELİŞMESİ İÇİN DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ. YILDIRIM İÇİN CEBEL'İN BİR DİĞER ÖNEMİ İSE, İLÇEMİZİN CEBEL NÜFUSUNDAN DAHA ÇOK CEBELLİ’YE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR OLMASI. GÖNÜL BAĞIMIZ, ARAMIZDAKİ COĞRAFİ UZAKLIĞI ORTADAN KALDIRIYOR. KALBİMİZİN YARISI YILDIRIM’DA ATIYORSA, DİĞER YARISI CEBEL’DE ATIYOR. BALKAN TOPRAKLARINDAKİ TÜM SOYDAŞLARIMIZIN RAMAZAN BAYRAMI’NI DA YÜREKTEN TEBRİK EDİYORUM” DİYE KONUŞTU. (İHA/BURSA-İHA)

Yıldırım'dan Bulgaristan'a kardeşlik köprüsü

Yıldırım Belediyesi’nin Bulgaristan’ın Kırcaali şehrine bağlı Cebel ilçesinde kurduğu iftar çadırı, her akşam yüzlerce soydaşı ağırlamaya devam ediyor.
Yıldırım Belediyesi, ramazan ayının bereketini Bulgaristan’ın kardeş Cebel Belediyesi’ne taşıdı. Yıldırım Belediyesi tarafından ilçeye kurulan ‘kardeşlik sofrası’, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Filibe Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy, DOST Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan, Genel Başkan yardımcıları Mehmet Hoca ve Şaban Ali Ahmet, Kırcaali, Hasköy ve Koşukavak müftüleri ile çok sayıda soydaşı buluşturdu. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da her zaman soydaşların yanında olacaklarını vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Hükümet ve belediye olarak, soydaşlarımızın refahının artması, haklarının ve yaşadıklarının bölgelerinin gelişmesi için destek vermeye devam edeceğiz. Yıldırım için Cebel’in bir diğer önemi ise, ilçemizin Cebel nüfusundan daha çok Cebelli’ye ev sahipliği yapıyor olması. Gönül bağımız, aramızdaki coğrafi uzaklığı ortadan kaldırıyor. Kalbimizin yarısı Yıldırım’da atıyorsa, diğer yarısı Cebel’de atıyor. Balkan topraklarındaki tüm soydaşlarımızın Ramazan Bayramı’nı da yürekten tebrik ediyorum” diye konuştu.
BAŞKAN EDEBALİ’YE TEŞEKKÜR
Ramazan ayı boyunca iftar çadırının binlerce Bulgaristan Türkü’nü buluşturduğunu aktaran Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer ise, “Yıldırım Belediyesi ile resmi kardeşlik ilişkilerimizden daha önemlisi gönül bağımız. Bu gönül birliğimizi bize her zaman hissettiren ve bu sofrada da ağırladığımız Yıldırım Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Edebali’ye teşekkür ediyorum” dedi.
Bulgaristan Türkleri ile anavatan Türkiye kültürel bağların, dostluk ilişkilerinin güçlenmesinin öncülüğünü yerel yönetimlerin yaptığını vurgulayan DOST Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan da, “Biz aynı çınarın dallarıyız. Hukuken Bulgaristan Cumhuriyeti’nin vatandaşıyız ve bundan doğan tüm yasal, siyasi sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Ancak bununla birlikte biz binlerce yıllık bir ortak kültürün parçalarıyız. Asırlardan bugüne gelen akrabalık bağlarımız var. Bunların da bizlere yüklediği sorumluluklar ve ödevler var. Biz kimliğimizi ve kültürümüzü korurken en büyük desteğimiz anavatan Türkiye. Bu anlamada özellikle yerel yönetimlerin önemli bir desteği var. Belediyelerimiz arasında kurulan dostluk ilişkileri iki ülke ve iki toplumu da bir birine yaklaştırıyor” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2016, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14