UPB Başkanı Kaya: 'Türk insanı buluşa yatkın'

UPB Başkanı Kaya: 'Türk insanı buluşa yatkın'
Uluslararası Patent Birliği (UPB) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, Türk insanının birçoğunun gündelik hayatı içerisinde farklı buluşlara imza attığını fakat bunun farkında olmadığını söyledi. Kaya: “Ya biz çok mütevazıyız ya da buluş bariyerimiz çok yüksek. Türk insanı aslında buluşa yatkın fakat farkında değil. Bizim amacımız bu farkındalığın arttırılması” diye konuştu.

Uluslararası Patent Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, KOSGEB Bursa’nın yeni müdürü Erkan Güngör’e hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. Erkan Güngör’e yeni görevinde başarılar dileyen UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, Türkiye’nin gelecek vaat eden buluşçu ülkeler arasında yer aldığını söyledi. Buluş konusunda ülke olarak dünya seviyesinde olabilecekken, maalesef şuan yeterli ilerlemeyi kaydedemediğinin altını çizen Erdem Kaya: “İnsanımız gündelik hayatının içerisinde bile birçok buluşa imza atıyor. Fakat bunun bir buluş olduğunu fark etmiyor. Biraz fazla mı mütevazıyız yoksa buluş bariyerimiz mi yüksek onu bilmiyorum. Türk insanı aslında buluşa yatkın fakat farkında değil. Bunun için Einstein olmaya gerek yok. En ufak bir problemi bile çözmek buluştur. Aslında konu bu kadar basittir. Uluslararası Patent Birliği olarak, Türkiye’nin birçok yerinde bu farkındalığın arttırılması için eğitimler ve seminerler veriyoruz. Özellikle KOBİ’lerimize bu eğitimlerin daha çok verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bundan sonraki dönemde de KOSGEB ile böyle organizasyonlar düzenlemeyi arzu ediyoruz” dedi.21 BİN 167 İŞLETMEYE 118 MİLYON TL DESTEK

Yaptıkları ziyaretten dolayı UPB Yönetimine teşekkür eden KOSGEB Bursa Müdürü Erkan Güngör de yeni dönemde ikili ilişkiler içerisinde olmayı umduklarını vurguladı. Bursa genelinde kredisi onaylanan 21 bin 167 işletmenin bulunduğunu belirten KOSGEB Bursa Müdürü Erkan Güngör, 28 Nisan’dan itibaren ödemelerin yapılmaya başlayacağını açıkladı. Kredi başvuruları ve değerlendirme sürecinin ciddi bir zaman aldığına işaret eden Müdür Güngör: “Devletimizin sunduğu kredi imkânları için önemli bir mesai harcıyoruz. Ancak ülkemiz çok zor bir dönemden geçiyor. Herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bir şeyler yapmak zorundayız. Burada insanların da tam algılayamadığı bir durum var. KOSGEB, kredilerdeki faiz desteğini sağlıyor. Krediyi biz vermiyoruz. Bankalar anaparayı veriyor. Bizler de kurum olarak bu paranın faizini karşılıyoruz. Kredi alan vatandaşlarımız da farklı kolaylıklarla bu kredilerini geri ödeyebilecekler. Burada amaç ekonominin canlanmasıdır. Hedef ülke genelinde 460 bin işletmenin bu çarkın içerisine dâhil edilmesidir. Bursa’da 118 milyon TL faiz desteği vereceğiz” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER