RUMELİSİAD Cüneyt Başaran'ı ağırladı

RUMELİSİAD Cüneyt Başaran'ı ağırladı

Bursa ve Türkiye'nin Balkan ülkeleriyle arasında bir köprü vazifesi görerek kültürlerarası bağların ve karşılıklı ekonomik ilişkilerin güçlenmesinde büyük rol üstlenen RUMELİSİAD 66. Rumeli Buluşması kapsamında Bloomberg HT TV Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran’ı ağırladı.
Gecenin açılış konuşmasını yapan RUMELİSİAD Başkanı Erol Kılıkçıer, ‘RUMELİSİAD hız kesmeden yolunda emin hedeflerle ilerliyor. Çünkü biz vaat değil iş üretiyoruz. Bu kapsamda MiniaRumeli bizim dernek olarak çok önem verdiğimiz bir projemizdi. Önce Başçarşı Sebili’ni ardından da 10 Kasım’da Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin replikası Rumeli Konağımızın bahçesinde yerini aldı. Bu iki projeye olan katkılarından dolayı özellikle üyemiz Mustafa Ferik’e teşekkürü bir borç bilirim. Sırada her noktası ince ince süslenmiş olan Alaca Camii ardından da Mostar Köprüsü yapımı var.’ dedi. RUMELİSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Zarif Alp’in yakın zamanda kendi okuduğu okulun tefrişini yaptırmasının da mutluluğunu yaşadıklarını belirten Kılıkçıer, üyelerimizle birlikte oluşturduğumuz biz büyük bir aileyiz mottomuzun hakkını verdiğimizi düşünüyorum.’ dedi. Yeni üyelerin rozet takma törenlerinin de gerçekleştiği gece hem birliktelik hem de verimli bilgi paylaşımlarına sahne oldu.Renkli sunumuyla konuklara hem bilgi dolu hem de keyifli anlar yaşatan Cüneyt Başaran; güncel ekonomik gelişmeler ışığında Türkiye gündemi ile ilgili öngörülerini paylaştı. Cüneyt Başaran, piyasaların özellikle Amerika’daki başkanlık seçimindeki şaşkınlığın yarattığı bir etkinin olduğunu ancak henüz Trump’ın bazı önemli konularda aktif harekete geçmesine izin verilmediği için Türkiye’nin nefes aldığını belirtti. Başaran,‘Amerikan ekonomisinin çok hızlı büyümesi, büyüdükçe Amerikan faizlerinin yükselmesi, doların değer kazanması gibi gelişmeler bizim gibi gelişmekte olan ülkelere zarar olarak yansıyor. 2010 yılından bu yana Amerika kesintisiz büyüyor ve bu büyüme 2. Dünya Savaşı’ndan sonra görülen en uzun soluklu kesintisiz büyümelerden 3.sü. İşsizlik bitti, hisse senetleri rekor düzeyde, 2009’da onlara krizi getiren konut piyasası toparlandı. Tek sıkıntıları enflasyon yaratamamaları. Fakat o da gelmeye başladı kıpırdamalar var. Amerika’da un var, şeker var, helva yapmak üzereler. Onlar ocağın altını açtığı anda biz 2008’den 2015’e kadar bol bulduğumuz Amerikan dolar likiditesini eskisi gibi bulamayacağız ve bulmaya kalktığımızda ekonomileri iyileştiği için biz buna daha büyük maliyet ödemek zorunda kalacağız.’ dedi.CÜNEYT BAŞARAN: AMERİKA NORMALLEŞTİKÇE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN NEFES ALMASI ZORLAŞIYOR

Amerika Merkez Bankası FED’in 2008 mortgage krizinde 5,5 olan faizi 0’a çekmesini değerlendiren Başaran, ‘Faizin düşürülmesinin amacı zaman kazanmaktı ve düşündükleri gibi de gerçekleşti. Sonra FED normalleşen hatta büyümeye başlayan ekonomide faizi giderek yükseltti. 2018’de FED faiz oranı kabaca 2.25 ya da 2.50 olacaktır. Amerika normalleştikçe bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin hayatı da zorlaşacaktır.’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER