Osmangazi Belediyesi zabıtaya tüketici hakları eğitimi verdi

OSMANGAZİ BELEDİYESİ İNSAN KAYNAKLARI EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, ZABITA PERSONELİNE TÜKETİCİ KANUNU HAKKINDA SEMİNER VERDİ. (İHA/BURSA-İHA)

Osmangazi Belediyesi zabıtaya tüketici hakları eğitimi verdi

Osmangazi Belediyesi İnsan Kaynakları Eğitim Müdürlüğü, zabıta personeline Tüketici Kanunu hakkında seminer verdi.

Osmangazi Belediyesi Meclis Salonu’nda gün boyu süren eğitimlere 120 zabıta personeli katıldı. Osmangazi Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti Bursa Barosu Temsilcisi Avukat Eser Kumaş, zabıta personeline vatandaşın ve tüketicinin hakları ile vasıfları hakkında bilgiler verdi.

Tüketici ve satıcıların yetki ile haklarını bilmesinin önemine vurgu yapan Eser Kumaş, “Şuurlu tüketici satın aldığı maldan dolayı mağdur olduğunda nereye ve nasıl başvuracağını bilen kişidir.

Tüketicinin özellikle fiyat etiketi, kredi kartları, kapıdan satışlar, taksitle satış sözleşmeleri ve banka hizmetleri gibi konularda dikkat etmesi lazım. Fiyat etiketleri, ürünlerin son kullanma tarihleri, ayıplı mal olup olmadığı gibi konularda denetim yetkisi zabıtaya verilmiştir.

Fiyat etiketi ile ilgili uyuşmazlık durumunda fiyatın durumuna göre vatandaşlar, illerde ticaret il müdürlüğü, ilçelerde ise kaymakamlık bünyesinde oluşturulan tüketici hakem heyetleri ile adliyelerde bulunan tüketici mahkemelerine başvurulabilir. Zabıtanın gayesi esnafa cezai işlem yapmak değil, hem esnafın, hem de tüketicinin haklarını korumak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2017, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER