Kültür sanat ile ruhumuz zarafet kazanıyor

Kültür sanat ile ruhumuz zarafet kazanıyor
İnegöl Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü aracılığı ile kültür ve sanatı şehrin her yerine yayarak zamanın dolu dolu yaşanmasını sağlıyor. İnegöl halkının sosyal hayatını renklendiren çalışmalara imza atan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü 2016 yılı içerisinde konserlerden tiyatro oyunlarına, söyleşilerden seminerlere, sergilerden imza günlerine kadar pek çok alanda farkındalık ortaya koyan etkinlikler ile İnegöl halkını buluşturmayı başardı.

Tüm yaş gruplarına hitap eden etkinlik ve faaliyetler ile ilçe halkının kazanımlarını artırmaya gayret eden İnegöl Belediyesi, her alanda hizmet ağını şehrin dört bir tarafına yayarak yaşamaktan mutluluk duyulan bir şehri yeniden imar etmek için 7/24 çalışmaları sürdürürken, kültür sanat alanında her yaştan vatandaşın katılımlarıyla hayatı renklendirmeye çalışıyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün 2016 yılı içerisinde özenle ve titizlikle yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Kültür sanatın merkezi haline gelen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü aracılığı ile 7’den 77’ye vatandaşlarımızı kültür sanat ile buluşturmaya devam ediyoruz. Kültür ve sanat aracılığıyla aklımız, ruhumuz zarafet kazanıyor. Bu zenginliği korumak, sanat aracılığıyla ifade edilmesine zemin hazırlamak için gayret ediyoruz” dedi.

159 PROGRAM İLE TOPLAM 117 BİN 700 KİŞİYE ULAŞILDI
Çeşitli etkinliklerle kent halkının kaynaşmasını, toplumsal moralin yükseltilmesini ve ortak bir kent kültürünün oluşmasını sağlamak üzere çalıştıklarını belirten Başkan Aktaş; “4 birimde (Gençlik Merkezi, Kent Müzesi ile Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi, Bilgi Kültür Evleri ve İnesmek) toplamda 47 personel ile İnegöl halkının hizmetindeyiz. Gençlik Merkezi koordinatörlüğünde konserler, tiyatrolar, seminer ve konferanslar, sergiler, şenlikler, ramazan etkinlikleri, kültür-sanat festivali, kültür-sanat kursları, halk oyunları, sosyal sorumluluk projeleri, İnesmek aracılığıyla sanat ve meslek edindirme kursları, sergiler, kursiyer etkinlikleri, sosyal sorumluluk projeleri, müzelerimizde ise sergiler, seminer ve konferanslar, müze ziyaretleri, öğrenci etkinlikleri ve son olarak Bilgi Kültür Evlerinde ücretsiz ve güvenli internet hizmeti, çocuk etkinlikleri, zeka ve strateji oyunları (satranç ve mangala) ve kütüphane hizmeti ile 2016 yılı içerisinde 159 programda toplam 117 bin 700 kişiye ulaşıldı” dedi.

“ULUSLARARASI İNEGÖL TARİHİ VE KÜLTÜRÜ SEMPOZYUMU ŞEHRİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANIM OLDU”
Aktaş, kültür sanatı hayatımızın merkezine yerleştirmek için önemli çalışmalara imza atıldığının da altını çizerek şöyle konuştu: “Bu yolda farklı alanlarda icra ettiğimiz konserler ile 18 bin 500 kişiye ulaşıldı. Bunun yanında 4 özel çalışma ve etkinlik (sempozyum, kitap tanıtımı, doğa yürüyüşü ve imza günü) ile bin 500 izleyiciye ulaşıldı. Özellikle Evliya Çelebi Yolu İyileştirme Projesi bizim önem verdiğimiz çalışmalar arasında ön sıralarda yer alırken, geçtiğimiz ekim ayı içerisinde gerçekleştirdiğimiz İnegöl’ün bilinmeyenlerinin gün yüzüne çıkartıldığı, 56 bilim insanı ve araştırmacının bildiri sunduğu Uluslararası İnegöl Tarihi ve Kültürü Sempozyumu şehrimiz için önemli bir kazanım oldu.”

BUGÜNÜN YARINI; YARININ UMUDU OLAN ÇOCUKLARIMIZA YÖNELİK 48 ETKİNLİK
“İnegöl Belediyesi olarak kültür sanat alanında çocuklar için de önemli organizasyonlara imza atıyoruz. Bugünün yarını, yarının umudu olan çocuklarımıza yönelik olarak çeşitli etkinlikleri hayata geçiriyoruz. 2016 yılı içerisinde Karagöz Gölge Oyunu, Çocuk Tiyatrosu, Çocuk Oyun Parkı, Çocuk Korosu, Çocuk Kitapları Haftası, Çocuk Sanat Atölyesi, Animasyon Film Gösterimleri ile 48 çocuk etkinliğimizde 28 bin 400 çocuğumuza ulaştık.”

ŞENLİKLERİMİZ
“Kültür sanat ile ilçe halkının hayatını renklendirmek için farkındalık oluşturacak etkinliklere imza atıyoruz. Bu kapsamda babalarımızın çocuklarıyla iyi bir zaman geçirmeleri için her sene gerçekleştirdiğimiz Uçurtma Şenliğimiz, şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu kutlamak ve ilçe halkına esaretten kurtuluşa giden yolu en iyi şekilde yansıtmak için çeşitli etkinliklerle ortaya koyduğumuz Kurtuluş Şenliklerimiz bizim için olmazsa olmazlarımız arasındadır. Ayrıca 2016 yılı içerisinde farklı konulara sahip 21 seminer ve konferans ile ilçe halkının dimağlarını aydınlatıp aklımıza zarafet kazandırırken, 18 farklı yetişkin tiyatro oyunuyla sanatın insana hitap eden yanlarını göstermeye çalıştık.”

“İNEGÖL’DE RAMAZAN BİR BAŞKA YAŞANIYOR”
“Ramazanın manevi ikliminden vatandaşlarımızın en iyi şekilde istifade etmeleri için çeşitli etkinlikleri hayata geçiriyoruz. 2016 yılı Ramazan ayında 17 etkinlik ile 12 bin seyirciye ulaşmayı başardık. Bu anlayışla Kur’an tilaveti, ses sanatçılarımızın ilahiler ile renk kattığı konserlerimiz, sema gösterileri, orta oyunları, Türk sanat müziği ve tasavvuf konserlerimiz ile İnegöl’de Ramazan bir başka yaşanıyor.”

ULUSLARARASI KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ
Kültür mozaiği olan şehrimizde kentlilik bilincinin pekiştirildiği ve farklı coğrafyalardan gelen kültür elçilerinin misafir edildiği Uluslararası Kültür Sanat Festivali ile kültürlerin buluşmasına ve kaynaşmasına vesile olduklarını aktaran Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bu sene birlik beraberlik ve milli irade teması ile gerçekleştirdiğimiz 29. Uluslararası Kültür Sanat Festivali ile tüm şehir tek vücut olmayı başardı. Bu yıl yurt dışından gelen özel ekiplerin gösterileri, spor müsabakaları, sokak etkinlikleri ve halk konseri ile kültür derneklerimizin kendi kültürlerine ait tanıtımlar yaptıkları ve birbirinden renkli görüntülere sahne olan çadır etkinlikleri festivalimize ayrı bir hava kattı” diye konuştu.KÜLTÜR SANAT KURSLARIMIZ
7’den 77’ye her yaş grubuna hitap eden kültür sanat kursları ile ilçe halkının zamanlarını dolu dolu geçirmelerini sağladıklarını kaydeden Aktaş; “Bu anlayışla 2016 yılında 13 farklı branşta Enstrüman kurslarımız (Bağlama, gitar, keman, ney ve piyano), korolarımız (TSM, THM, Tasavvuf erkek ve kadın, THM Gençlik) ve diğer kurslarımız (tiyatro, drama ve çocuk resim) olmak üzere toplamda 878 kişiye hizmet verdik. Ayrıca Sani Konukoğlu Konferans Salonunda da 149 program icra edilmiştir” ifadelerinde bulundu.

BELEDİYE HALK DANSLARI TOPLULUĞU
2011 yılından beri çalışmalarına devam eden Belediye Halk Dansları Topluluğunun öncelikle İnegöl Yöresi Oyunlarını derlemek ve yaygınlaştırmak amacı ile kurulduğunu ifade eden Aktaş; “7 den 77’ye her yaştan dansçılarla çalışma yapan topluluğumuzda öncelikle İnegöl Yöresi Oyunları öğretilmekte, bunun yanında yurdumuzun değişik bölgelerinden de oyunlar verilmektedir. Bir sanayi ve mobilya kenti olan İnegöl’de Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinden gelen vatandaşlarımız kardeşlik ve barış içerisinde yaşamaktadır. Bu nedenle oyunlarımızı icra ederken İnegöl’de yaşayan bu kültürel mozaiği dikkate almaktayız. Halk Dansları Topluluğumuz master 38 dansçı, gençler 96 dansçı ve minikler 53 dansçı olmak üzere toplamda 187 dansçı ile ülkemizin 7 yöresine ait (İnegöl, Bursa, Artvin, Trabzon, Aydın, Kırklareli ve Burdur) oyunları sergilemektir” dedi.

“GEÇMİŞİN BİZLERE DAHA ANLATACAĞI ÇOK ŞEY VAR DÜSTURUYLA HAREKET EDEN MÜZELERİMİZ”
Aktaş, geçmişin izlerini en iyi şekilde yansıtan ve ziyaretçilerini geçmişte kısa bir yolculuğa çıkartan Kent Müzesi ve Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi’nin İnegöl halkından aldığı güçle geleceğe daha güvenle baktığını ifade ederek şöyle konuştu: “2016 yılında müzelerimiz 57 bin ziyaretçi ağırladı. 10 Ocak 2009- 31 Aralık 2016 tarihleri arasında toplamda da 614 bin 777 ziyaretçi sayısına ulaşmıştır. ‘Geçmişin bizlere daha anlatacağı çok şey var’ düsturuyla hareket eden müzelerimiz özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşadıkları yeri daha iyi bir şekilde özümsemeleri için var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Bu kapsamda 2016 yılında 80 sınıf 2 bin 100 öğrenci müzelerimizi ziyaret etti. Yaşayan Müze anlayışıyla hareket eden İnegöl Kent Müzesi ve Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi, kendini her an yenileyen yapısıyla birçok şehre örnek olmaya da devam ediyor. 2016 yılı içerisinde 3 belediye bu anlayışla müzelerimizi ziyaret etti. Ayrıca sergi ve etkinliklerin yuvası haline gelen müzemiz; kentimizin kültür ve sanat merkezi olmuştur. 2016 yılında 14 sergi müzemizde açılırken, toplamda da 75 sergimiz halkımızın izlenimine açılmıştır. Müzelerimiz yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilere ev sahipliği yaparken, İnegöl’ün turizm değerlerinin de öne çıkmasına olanak sağlamaktadır.”

“İNESMEK’İN DOKUNDUĞU HAYATLAR ZENGİNLEŞİYOR VE GÜZELLEŞİYOR”
Toplumumuza nitelikli iş gücünün kazandırılmasının yanı sıra geleneksel el sanatlarının yaşatılması noktasında en önemli sosyal sorumluluk projelerinden birisi durumunda olan İnesmek’in dokunduğu hayatların zenginleştiğini ve güzelleştiğini belirten Aktaş; “2011 yılında 14 branşla yola çıkan İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları, bugün 39 branş ile eğitim öğretimini sürdürüyor. İlçe halkının yoğun ilgi gösterdiği ve 5 yıllık süreçte 13 bin 834 vatandaşımıza çeşitli branşlarda eğitim verdik. İNESMEK kurslarında el sanatlarından bilişim teknolojisine, yabancı dil eğitimlerinden kişisel gelişime, meslek eğitimlerinden sanat ve tasarım kurslarına kadar pek çok alanda eğitim verilmekte.2016-2017 eğitim-öğretim döneminde ise 10 farklı kurs merkezinde bünyesinde bulunan 38 usta öğretici ile 39 farklı branşta, 87 grupla 1780 kursiyere hizmet veren İNESMEK yoluna emin adımlar ile devam ediyor” vurgusu yaptı.

BİLGİ KÜLTÜR EVLERİ
İnegöl Belediyesi olarak Kültür Sanat etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen Bilgi Kültür Evleri geliştirme projesinde Bilgi Kültür Evlerinin bulunduğu mahallede çocukların sadece internet kullanımdan ziyade hayata dair tüm bilgiyi alabilecekleri bir yer haline getirmek için çalıştıklarını dile getiren Aktaş, “12 Bilgi Kültür Evinde 17 Mart 2008’den bugüne kadar toplam 670.000 kişi istifade ederken, 2016 yılı içerisinde ise 103.147 ziyaretçi bilgi kültür evlerimizden faydalandı. Ayrıca 2016 yılı içerisinde 12 bilgi kültür evimizde tatil döneminde 2.700 çocuğumuza el becerilerini ve zeka gelişimlerine katkı sağlayan kukla yapımı, süs eşyaları, maket ile mangana ve satranç oyunları kapsamında 49 etkinlik yapıldı” şeklinde konuştu.

Aktaş son olarak, kültür sanatın merkezi haline gelen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü aracılığı ile 7’den 77’ye vatandaşları kültür sanat ile buluşturmaya devam ettiklerini söyledi. Kültür sanat aracılığıyla aklımızın ve ruhumuzun zarafet kazandığını kaydeden Aktaş, bu zenginliği korumak, sanat aracılığıyla ifade edilmesine zemin hazırlamak için ellerinden gelen özveri ve gayreti göstermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi. 
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2017, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER