Köylüler dedelerinin mirası için direniyor

BURSA'DA 1950 YILINDA KREDİYLE 819 DÖNÜM MERA SATIN ALAN KÖYLÜLERİN ARAZİSİ BELEDİYENİN MÜLKİYETİNE GEÇTİ. ARAZİMİZİ BELEDİYEYE VERMEYİZ DİYEN KÖYLÜLER, DURUMU PROTESTO ETTİ. (ONUR AKTAŞ/BURSA-İHA)

Köylüler dedelerinin mirası için direniyor

Bursa'da 1950'li yıllarda 891 dönüm mera alan köylüler, 2012 yılında çıkan bütünşehir kanunuyla arazilerinin belediyenin mülkiyetine geçmesi üzerine mahkemeye başvurdu. Belediye tarafından imara açılmak istenen arazide etüt çalışması yapmak isteyen yetkililere karşı çıkan köylüler, sondaj makinesinin çalışmasına müsaade etmeyerek durumu protesto etti.

Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Danışment köyünde, 1950'li yıllarda 52 çiftçi bir araya gelerek, şahıs arazisi olan 891 dönüm araziyi satın aldı. Hayvanlarını otlatmak için devasa arazi satın alan çiftçiler, burayı köy tüzel kişiliğine geçirerek, bütün köyün istifadesine sundu. Ancak 2012 yılında çıkan bütünşehir yasasıyla Danışment köyü mahalleye dönüştü. Yeni kanunla birlikte arazi Karacabey Belediyesi’nin mülkiyetine geçti.

ETÜT ÇALIŞMASINA İZİN VERMEDİLER
Çıkan yasadan sonra arazide incelemede bulunan yetkililer, arazinin mera vasfını kaybettiğine karar verdi. Bahse konu arazinin belediye tarafından imara açılması girişimine hız verildi. Dedelerinin para vererek satın aldığı tapulu arazinin belediyeye geçmesine tepki gösteren köylüler konuyu yargıya taşıdı.
Etüt çalışması yapmak için araziye sondaj makinesi gönderen belediye yetkilileri köylülerin direnişiyle karşılaştı. Sondaj yaptırmak istemeyen köylüler iş makinesinin çalışmasına izin vermeyerek yetkililerle görüşmek istedi. Yetkililerle bir araya gelen köylüler, "İş makineleri arazimizden gidene kadar buradayız, evlerimize gitmeyeceğiz. Dedelerimizin para vererek, hatta kredi çekerek aldığı araziyi size vermeyeceğiz" diye konuştu. Köylülerin tepkisi üzerine iş makinesi araziden ayrıldı.

"MAHKEMEYE BAŞVURDUK"
Danışment sakinleri, “Mera vasfını kaybettiği söylenerek arazimizi belediyeye devrettiler. Belediye burasını imara açmak istiyor. İstimlak etmek istiyor. Biz de köylü olarak buna karşı çıkıyoruz. Dedelerimiz 1950 yılında bu araziyi birçok zorluğa rağmen almış. Arazi daha sonra köy halkına mera olarak kullanılmak üzere bağışlanmış. 819 bin metrekare arazi bütünşehir yasasıyla belediyelere devroldu. Karacabey Belediyesi bu arazide zemin etüdü yapmak istiyor. Köyümüzün merasının geri verilmesini istiyoruz. Burası şahıstan satın alındı. Dedelerimiz, babalarımız buraya para verdi. Mahkemeye başvurduk. Hayvanlarımız bu merada otluyor. Köylünün hiçbir arazisi yok. Bu insanlar çocuk okutuyor, evine ekmek götürüyor. Dedelerimiz bu yerleri bırakmasaydı biz hayvancılığı nerede yapacaktık? 1950 senesinin tapuları elimizde. Biz bu arazinin tekrar köyümüze verilmesini istiyoruz" dediler.

BELEDİYE BAŞKANI: "TAPUSU ELİMİZDE"
Büyükşehir yasasıyla köylerin bazı gayrimenkullerinin ilçe belediyelerine geçtiğini söyleyen Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ise "Sözü geçen arazi de bu çerçevede Karacabey Belediyesi'ne devredildi. Tapusu Karacabey Belediye'sinin üzerinde. Burası marjinal bir tarım arazisidir. İmar uygulaması yapmayı düşünüyoruz. Yatırımcı getirmeyi düşünüyoruz. Bunların hepsini şeffaf bir şekilde yapacağız. Daha kesinleşen hiçbir şey yok. Arkadaşlarımız jeolojik etüt için araziye gitti" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2016, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER