İznik'ten çıkarttılar, 650 bin dolara satmaya kalktılar

BURSA'NIN İZNİK İLÇESİNDE ÇIKARDIKLARI 1600 YILLIK LAHİT MEZAR VE 105 PARÇA TARİHİ ESERE İZMİR'DE ALICI BULAMAYAN ŞAHISLAR BALIKESİR'E GELİNCE YAKALANDI. JANDARMA TİMLERİNİN GECE BASKINI İLE YAKALANAN 3 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINIRKEN, ŞÜPHELİLERİN 1600 YILLIK LAHİT MEZARA 650 BİN DOLAR İSTEDİĞİ İDDİA EDİLDİ. (BAHADIR DEMİRÇEVİREN/BALIKESİR-İHA)

İznik'ten çıkarttılar, 650 bin dolara satmaya kalktılar

Bursa'nın İznik ilçesinde çıkardıkları 1600 yıllık lahit mezar ve 105 parça tarihi esere İzmir'de alıcı bulamayan şahıslar Balıkesir'e gelince yakalandı. Jandarma timlerinin gece baskını ile yakalanan 3 şüpheli gözaltına alınırken, şüphelilerin 1600 yıllık lahit mezara 650 bin dolar istediği iddia edildi.
Edinilen bilgiye göre; Bursa'nın İznik ilçesinde uzun uğraşlar sonucu çıkardıkları lahit mezarı satma girişiminde bulunan E.D., Y.A. ve G.K. isimli şüpheliler Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı timlerince yakalandı. Lahit mezar ile birlikte 105 parça obje ve sikkelerden oluşan tarihi eserleri önce İzmir'e götüren şüpheliler ardından Balıkesir'in Bandırma ilçesine gitmek istedi. Balıkesir-Bandırma karayolu üzerinde bulunan Aksakal mevkinde jandarma ekipleri operasyon düzenledi. 45 plakalı minibüste aramalar yapan timler, ekmek kasalarının arasında saklanmış şekilde bulunan tarihi eserlere el koydu.Gözaltına alınan şüpheliler adliyeye sevk edildi.

ÖNCE TEVRAT, SONRA İNCİL, ŞİMDİ LAHİT
Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri daha önce yaptığı çalışmalarda satılmak üzere olan 2 bin yıllık Tevrat ve bin yıllık İncil ele geçirmişti. Yapılan operasyon ile ele geçirilen lahit mezarın ise antik Yunan döneminden kalma ve en az 1600 yıllık olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER