Gölyazı yeni projelerle hayat bulacak

Gölyazı yeni projelerle hayat bulacak

Gölyazı’nın turizmden hak ettiği payı alması için yeni projeleri hayata geçireceklerini ifade eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Gölyazı halkının bu projelere destek vermesini istedi.

Başkan Bozbey, Nilüfer Belediye Meclisi mart ayı olağan toplantısında faaliyetler hakkında bilgi verdi. Gölyazı’nın turizme kazandırılması için yapılan çalışmaları anlatan Bozbey, Gölyazı’nın sadece Nilüfer için değil, Türkiye için çok önemli bir yer olduğunu söyledi. Bozbey, “Orada yaklaşık 7 yıldır yürütmüş olduğumuz hizmet anlayışımıza uygun projelerimizle ilgili hala sonuç alamadığımız noktalar var. Örneğin yapılaşmayla ilgili çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle su kotunun hala halledilememesinden dolayı Gölyazı’da aslında geçici ruhsatlandırma çalışmasına izni verilmiş olsa dahi, bunlar bir müddet sonra ortadan kalkacak ve ruhsat alınamayacak duruma gelinecek” dedi.

İki kadın derneğinin bulunduğu Gölyazı’da, Güzelleştirme Derneği adında üçüncü bir kadın derneğinin de yakın zamanda kurulduğunu ifade eden Başkan Bozbey, dernekleri tek çatı altında toplanmaya çağırdı. Gölyazı halkının turizmden gerekli payı alması ve bu bilincin oturması gerektiğini vurgulayan Bozbey, “Gölyazılılar eğer Gölyazı’ya sahip çıkmazsa bir müddet sonra başkaları oraya gelir. Biz yıllardır bölge halkının turizm nimetlerinden faydalanmasını arzu ediyoruz. Onun için orada hiç kimseyi ayırmaksızın kadınların ve erkeklerin orada aktif olarak ticaretin, turizmin içine beraber çalışmalarını sağlamamız gerekiyor. Orada farklı söylemlerin hepsinin yanlış olduğu söyleyelim” dedi.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Gölyazı’da insan yoğunluğunun artacağına dikkat çeken Başkan Bozbey, ay sonunda hayata geçirecekleri projeler için destek istedi. Bozbey, “Hem meclis üyelerimizden hem Gölyazılılar’dan bu ayın sonunda başlayacağımız projelerimize mutlak destek bekliyoruz. Gölyazı’da bisiklet projemiz var, ihalesi sonlanmak üzere olan tekne projemiz var. Ayrıca meydandaki 3 binanın yapımına başlıyoruz. Yapımına başlayacağımız binadaki çalışanların da ticari faaliyet gösteren kahvenin de mağdur olmaması adına dışarıda geçici olarak bir yer oluşturacağız. Binalar tamamen bittiğinde bu geçici yeri de kaldıracağız. Gelen misafirlerin orada en iyi şekilde ağırlanmaları gerekiyor. Bunları yapacağız ve Gölyazı’nın turizmden gereken payı almasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Bozbey, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ataevler kentsel yenileme projesini beklettiğini söyledi. Bozbey, “Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu alıp planımızı keşke bir inceleseydi de sonra ret ya da kabul etseydi. Ama hiç bakılmaksızın hala daha tozlu raflarda duruyor. Kentimizin geleceği ve mahallemizin geleceği açısından bunu doğru bulmuyoruz” dedi.

Ataevler’de kentsel yenileme projesinin biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Başkan Bozbey, Nilüfer Belediyesi’nin yaptırdığı Elektromanyetik Alan Kirliliği ölçümlerinin sonuçlarına dikkat çekerek “Ataevler’de 2 yüksek gerilim hattı geçiyor. Bir üçüncü hat da doğudan batıya geçiyor. Zamanında biz de inşaat yaptık ve Türkiye Elektrik Kurumu’ndan (TEK) yazı alıyorduk. TEK o zaman telin altına yapabilirsin, 7 metreye kadar yanaşabilirsin diye yazı veriyordu. O yazıya istinaden projelendirme ve inşaatlar yapılıyordu. İşin aslının öyle olmadığını 2010 yılında biz bu projeye başladığımızda anlamış olduk” diye konuştu.

Baz istasyonları ve elektromanyetik alan denetiminde görevin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu kaydeden Başkan Mustafa Bozbey, “Biz yıllardır EMA ölçümünü Nilüfer Belediyesi olarak yapıyoruz. Nilüfer EMA kirliliği Türkiye ortalamasının bir hayli altında. Bu konuda yasa ile denetim yetkisi büyükşehir belediyelerine verildi. Yasada bir madde var ki, ‘Başvuran firma ilgili kurumdan 20 gün içerisinde istasyonu nereye yapacağını bilgisini alamazsa istediği yere baz istasyonunu kurabilir’ diyor. Bu Büyükşehir’i sorumluluktan kaçırmaz. Bizler insana karşı sorumluyuz. Firmalar istediği yere istasyon kurarsa bu şehirde yaşamak zorlaşır. Büyükşehir Belediyesi başvuru yapan firmaya 20 günde olumlu veya olumsuz cevap vermeli” diye kaydetti.

Mecliste daha sonra birçok madde karara bağlanırken, önergeler de dairelerine havale edildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2016, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER