Gıda perakende sektörünün yıldızı 'Onur'

Gıda perakende sektörünün yıldızı 'Onur'

Geçen yıl yerel perakendede Bursa’nın lideri Şaypa’yı satın alarak sektörde dikkatleri üzerine çeken ve Türkiye’nin en büyük gıda perakendecileri arasında 8. sıraya yükselen Onur Market, 6 kentteki 153 mağazasına önümüzdeki dönemde Marmara ve Ege Bölgesi’nde yenilerini eklemeye hazırlanıyor. Yaklaşık 5 bin çalışanıyla 2017’de 68 milyon müşteriye ulaşmayı öngören Onur Market, Türkiye’nin ilk 100 firması arasına girmeyi ve 2023 yılına kadar ilk 5 gıda perakendecisi arasında olmayı hedefliyor.

Onur Market’in Yıllık Değerlendirme Toplantısı İstanbul Radisson Blu Otel’de yapıldı. Mağaza müdürleri, bölge müdürleri ve üst düzey yöneticilerden oluşan 290 kişilik bir katılımla gerçekleştirilen toplantıda 2016 yılına ilişkin değerlendirmeler yapılırken, geleceğe dönük hedefler de ele alındı. Yıllık Değerlendirme Toplantısı, Onur Market de dahil altı şirketi bünyesinde bulunduran Özen Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Özen’in açılış konuşmasıyla başladı.

onurrrrrrrrrrrrrrrrrr

Konuşmasında, 2016’nın ekonomik ve siyasal açıdan zor bir yıl olarak geçtiğini belirten Ekrem Özen, “ Ülkemizin geleceği için, ekonomimiz için bize düşen görev; milli mücadele ruhuyla yatırımlarımıza devam etmek, istihdamı artırmak ve ekonomiye katma değer sağlamaktır” diye konuştu. “HERKES DURURKEN BİZ 2016’DA ATILIM YAPTIK” Özen, bu bağlamda Onur Market’in 2016’da önemli bir atılım yaparak, Bursa’nın lideri Şaypa’yı bünyesine kattığını, böylelikle gıda perakende sektöründe 8. sıraya yükseldiğini ifade etti.

“Onur gibi şirketler olduğu sürece Türkiye’nin önünü kesemeyecekler” diyen Ekrem Özen, şöyle konuştu : “Onur Market olarak sektörümüzün aksine çok başarılı bir yıl geçirdik. Herkesin durduğu, yatırımlarını askıya aldığı bir dönemde, biz yatırımlarımıza devam ettik ve Şaypa’yı satın alarak gücümüze güç kattık. Risk alarak, neredeyse kendi büyüklüğümüzdeki bir şirketi bünyemize kattık. Ne kadar doğru bir satın alma yaptığımız gün geçtikçe daha net ortaya çıkıyor.

Onur Market olarak bununla sınırlı kalmayacağız ve yatırımlarımıza büyük bir motivasyonla devam edeceğiz. Hedefimiz, 2023 yılında gıda perakendesinin ilk 5’i arasına girmektir.” Bu hedefe ancak güçlü bir ekiple ulaşabileceklerinin altını çizen Özen, “Biz büyük bir aileyiz. Birlikte yola çıktık, birlikte başaracağız.

Profesyonel ve işini seven, çalışkan bir ekibimiz var ve gayretli çalışmaları nedeniyle hepsine teşekkür ediyorum. Değişen müşteri beklentilerini ve gelişen teknolojiyi iyi takip ederek, gereken çalışmaları yapacağız. Başarıda sürdürülebilirliği sağlayarak 2023 hedefimizi de gerçekleştireceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda bir konuşma yapan Onur Market Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Özen ise, müşterilerin Onur Market’in gerçek varlık sebebi olduğuna dikkati çekerek, “Müşteriyi evimize gelen misafir gibi karşılamalıyız. Bu zaten bizim geleneklerimizde var” şeklinde konuştu.

“PERAKENDEDE YENİ FIRSATLAR VAR” Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nın 2. gününde bir sunum yapan Onur Market İcra Kurulu Başkanı Cemal Özen ise ilk olarak 2016’da perakende sektöründe yaşanan önemli gelişmeleri paylaştı. Sunumunun başında Özen Grup’u tanıtan bir belgeseli izleten Cemal Özen, özetle 2016’da sektörün kabuk değiştirerek, indirim marketlerinin öne çıktığını, bazı önemli markaların el değiştirdiğini, mağaza kapatmalarının yaşandığını, uluslararası markaların hedeflerinin gerisinde kaldığını, ayrıca çeşitli yerel markalarda finansal ve yönetim zorlukları yaşandığını söyledi.

Cemal_Ozenoo

Yapılan araştırmalara göre, tüketici davranışlarının “yeniliğe açıklık, “geleneksellik”, “statü” ve “fiyata duyarlılık” başlıkları altında irdelenmesi gerektiğinin altını çizen Cemal Özen, değişen trendlerin, bunlara kendini uyarlayan şirketlere yeni fırsatlar sunduğunu anlattı.

Yoğun hayat temposunun, nüfus yapısındaki değişimin ve gelişen teknolojinin trenlerdeki değişimin ana kaynağı olduğunu kaydeden Özen, ancak yeni trendlere uygun bir çalışma modeli ile gerçek değerin ortaya çıkarılabileceğini, dolayısıyla daha rekabetçi, daha doğru fiyat sunan markaların ayakta kalabileceğini dile getirdi. 2017’de ciro, müşteri sayısı ve sepet ortalamasında çeşitli oranlarda artışlar öngördüklerini söyleyen Özen, bu kapsamda şube sayısında artış yapacaklarını, Marmara ve Ege Bölgesi’nde yeni şubeler açmayı hedeflediklerini belirtti.

“YENİ ATILIMLAR GELİYOR” Yeni dönemde çeşitli alanlarda yenilikler ve atılımlar gerçekleştireceklerini de belirten Özen, sözlerini şöyle tamamladı :

Kemal_Ozenooo

Misyonumuz, vizyonumuz ve etik ilkelerimiz ışığında daha ileriye gideceğiz. Şaypa ile birlikte yeni bir atılım dönemine girmiş olduk. Ulusallaşma yolunda adım attığımız Şaypa satın alması ile Türkiye’nin 8. gıda perakende şirketi olduk. Yaklaşık 5 bin çalışanımızla 2017’de 68 milyon müşteri hedefliyoruz. Hedefimiz, ülkemizin ilk 100 firması arasına girmek ve 2023 yılında ülkemizin ilk 5 gıda perakende şirketinden biri olmak.”

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER