DEAŞ'lılar Bursa'da yakalandı!

DEAŞ'lılar Bursa'da yakalandı!

Bursa'da, İstanbul Ortaköy'deki terör saldırısına ilişkin çalışmalar kapsamında düzenlenen operasyonda yakalanan, terör örgütü DEAŞ üyesi oldukları öne sürülen yabancı uyruklu 27 şüpheliden 13'ü adliyeye gönderildi. zanlıların, Suriye'ye çatışma bölgelerine gitmek üzere hazırlandıkları ortaya çıktı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan zanlılardan 13'ünün emniyetteki işlemleri tamamlandı. Şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Ortaköy'deki saldırının ardından teröristin daha önce Konya'da kaldığı evde yaşadığı belirlenen şüphelinin Bursa'ya geldiğini belirlemişti.

Bu şüpheli ve irtibatlı olduğu kişileri takibe alan ekipler, Nilüfer ve Gürsu ilçelerinde belirlenen 7 adrese özel harekat polislerinin de katılımıyla eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Doğu Türkistan uyruklu 15'i kadın 27 şüpheli, beraberlerindeki 29 çocukla yakalanmıştı.

Boş olduğu tespit edilen evde yapılan aramada 40 pasaport, 38 sahte geçici kimlik kartı ile paketlenmiş halde 15 cep telefonu ele geçirilmişti. Ekipler, boş evi organizatör oldukları belirtilen Tacikistan uyruklu M.S. ile N.S'nin kullandığını tespit etmiş, N.S'nin İzmir'de yakalandığı, M.S'nin ise halen arandığı öğrenilmişti.

Polis, gözaltına alınan kişilerin ifadelerinden ve araştırmalardan İstanbul, Bursa ve İzmir'deki DEAŞ mensuplarının kaldığı evleri, kendilerini diş hekimi, doktor, iş adamı ve esnaf gibi farklı isimlerle tanıtan M.S. ile N.S'nin kiraladığını belirledi.

Organizatör olduğu değerlendirilen M.S'nin DEAŞ'a katılmak için ülkeye gelen yabancı uyrukluları önce İstanbul'da kiraladığı evlere yerleştirdiği, bu kişileri daha sonra kendisi ve N.S'nin kiraladığı Bursa ve İzmir'deki evlere götürdüğü tespit edilmişti. Bursa, İstanbul ve İzmir'de kiralanan konutlarda kalan şüphelilerin, iki organizatörü farklı isim ve mesleklerle tanıdığı belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER