Cami olarak kullanılan eski kilise kültür merkezi oluyor

BURSA'NIN ESKİ KÖYLERİNDEN MUDANYA'NIN AYDINPINAR MAHALLESİNDE 2 ASIRLIK KİLİSE CAMİNİN İHYASI İSTENİYOR. (LEVENT KAYA/BURSA-İHA)

Cami olarak kullanılan eski kilise kültür merkezi oluyor

Bursa’nın eski köylerinden Mudanya’nın Aydınpınar köyünde cami olarak kullanılan 2 asırlık kilise kültür merkezi olacak.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından kültür merkezi olarak projesi hazırlanan tarihi yapının 3-4 ay içerisinde ihale edilmesi planlanıyor. Yıl sonuna kadar restorasyonuna başlanacak tarihi kilise içerisindeki mihrap muhafaza edilecek. Bursa ile Mudanya arasında eski ve yeni yolun ortasında kalan Aydınpınar köyü, zeytinlikleri ve villa siteleri meşhur. Köy nüfusunun artması ve şehirle birleşmesiyle Bursa’ya yakın mahalleler arasında yer alan Aydınpınar’da 2 asırdır kullanılan kilise son yıllarda kendi haline terk edildi. Köylülerin yeni cami inşa etmeleri ile ibadet için de kullanılmayan binanın çatısı çöktü. Yan taş duvarları sağlam olarak ayakta duran bina restore edilirse kültürel faaliyet ve toplantılarda kullanılabilecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2016, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14