Bursa'nın en büyük arıtma tesisi Karacabey'e yapılıyor

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN İLÇELER ARASINDA EN BÜYÜK ‘ATIK SU ARITMA MERKEZİ’NİN KARACABEY’E KURULACAĞI AÇIKLANDI (İHA/BURSA-İHA)

Bursa'nın en büyük arıtma tesisi Karacabey'e yapılıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçeler arasında en büyük ‘atık su arıtma merkezi’nin Karacabey’e kurulacağı açıklandı.

BUSKİ tarafından mevcut arıtma tesislerinin hemen bitişiğine, 30 milyonluk bir yatırımla gerçekleştirilecek tesislerin en son teknoloji ile donatılacağı ve kapasitesinin de ilçenin önümüzdeki yıllarda ulaşması muhtemel 200 bin kişilik nüfusuna göre planlandığı bildirildi.

BUSKİ Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı Yapım ve İşletme Şube Müdürü Nurcan Aydoğan, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ı ziyaret etti. Mevcut arıtma tesislerine hemen bitişik yeni tesislerin 50 bin metreküp/günlük kapasitesi, ileri biyolojik azot-fosfor arıtma gibi dikkat çeken özelliklerinin yanı sıra son derece modern bir teknolojiye sahip olduğu kaydedildi.

Açıklanan proje detayları arasında, Karacabey’in Bursa’nın genişleme sahası yönünde bulunması ve önümüzdeki yıllarda ulaşılması muhtemel 200 bin kişilik nüfus öngörüsünden dolayı, projenin bu kapasiteye hizmet verecek şekilde planlamasının yapıldığı ifade edildi.

İlçeye yapılacak yatırımlar bunlarla da sınırlı kalmazken, ıhlamur ve longoz ormanlarına bitişik tatil beldesi Yeniköy için de projeleri olduğunu kaydeden BUSKİ Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı Yapım ve İşletme Şube Müdürü Nurcan Aydoğan, “Kurşunlu Mahallesi’nden başlayan ve longoz ormanlarına kadar uzanan tüm sahili ve yerleşim yerlerini içini alan bir bölgeye hitap edecek şekilde, yine son teknoloji ile çalışacak bir arıtma tesisi kurulacak.

Arıtılmış sular Marmara Denizi akıntılarının bulunduğu bölgeye 200 metrelik deniz altı deşarjla tahliye edilecek. Bu sayede deniz ve çevre kirliliğine de engel olunacak” dedi. BUSKİ tarafından gerçekleştirilen yatırımların takdirle karşılandığının altını çizen Başkan Ali Özkan, ilçenin mevcut potansiyeli ve çalışkan insanları ile her şeyin en güzeline layık olduğuna vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2017, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER