Bursa'daki sultan türbelerine ayakkabı ile girilmesine tepki

BURSA'DAKİ BAZI SULTAN TÜRBELERİNDE HALILARIN RESTORASYON SIRASINDA KALDIRILIP ZİYARETİN AYAKKABILI HALE GETİRİLMESİNE, VATANDAŞLARDAN TEPKİ GELDİ. (İRFAN ALTIKARDEŞ/BURSA-İHA)

Bursa'daki sultan türbelerine ayakkabı ile girilmesine tepki
Bursa’daki bazı sultan türbelerinde halıların restorasyon sırasında kaldırılıp ziyaretin ayakkabılı hale getirilmesine, vatandaşlardan tepki geldi.
Özellikle şehir dışından Bursa’ya sultanları ziyarete gelen misafirler, Çekirge’de Sultan 1. Murat Türbesi’nde yeni karşılaştıkları uygulamanın kendilerini şaşırttığını söylüyor. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok şehirden kültür turizmi için Bursa’ya gelen vatandaşlar, İstanbul’daki sultan türbeleri başta olmak üzere birçok ziyaret yerlerinde halı olduğuna dikkat çekerek, Çekirge’deki Sultan 1. Murat Türbesi’nden halıların kaldırılmasına hayret ediyor.
Kirli ayakkabı ile türbe ziyaretinin uygun olmadığına işaret eden vatandaşlar, “Kosova’daki Sultan Murat türbesinde bile halı var. Bursa’da önceki yıllarda bütün sultan ve evliya türbelerinde ayakkabılar çıkartılarak ziyaret yapılırdı. Ancak restorasyonlardan sonra halıların kaldırılması sebebiyle şimdi vatandaşlar ayakkabıları çıkartmadan türbeye giriyor. Bu durum türbede olan şahsa edepsizlik gibi geliyor. Eski uygulamanın devam etmesinden yanayız” dediler.
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2017, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER