Bursa'da bir koyun dördüz doğurdu

BURSA’NIN KARACABEY İLÇESİNE BAĞLI BAKIRKÖY’DE ÇİFTÇİLİKLE UĞRAŞAN ERKAN VE REFİK RENK KARDEŞLER, ÖNCEKİ AKŞAM BESLEDİĞİ KOYUNLARDAN BİRİNİN DÖRDÜZ YAVRUSU OLDUĞUNU GÖRÜNCE BÜYÜK ŞAŞKINLIK YAŞADI. KÖYÜN MASKOTU HALİNE GELEN KUZULARA RENK AİLESİ GÖZÜ GİBİ BAKIYOR. (ALPER TÜYDEŞ/BURSA-İHA)

Bursa'da bir koyun dördüz doğurdu

Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Bakırköy’de çiftçilikle uğraşan Erkan ve Refik Renk kardeşler, önceki akşam beslediği koyunlardan birinin dördüz yavrusu olduğunu görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Köyün maskotu haline gelen kuzulara Renk ailesi gözü gibi bakıyor.
Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Bakırköy’de hayvancılıkla uğraşan Refik ve Erkan Renk kardeşler besledikleri ‘Karacabey Esmeri’ ırkı koyunlarından birinin dördüz doğumu ile şaşkına döndü. Renk ailesinin gözü gibi baktığı koyunlar köylünün de ilgi odağı haline geldi.
Karacabey Harası tarafından üretilen ve yerli koyun ırklarından olan ‘Karacabey Esmeri’ özellikle et verimliliği bakımından daha ön plana çıkıyor ve hayvancılar tarafından bu yönde tercih ediliyor. Bölge şartlarına uyumlu yapısı ile Bursa ve çevresinde rağbet gören bu ırklarda dördüz doğum ise çok sık karşılaşılan bir durum değil.
Hiç beklemedikleri bir anda şaşkına dönen Renk ailesi şimdi kuzulara gözü gibi bakıyor.
Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Refik Renk, “Biz ikiz bekliyorduk. Ancak önceki akşam başlayan doğum neticesinde dört tane kuzumuz oldu. Maşallah hepsi birbirinden sevimli. Bu ırklarda dördüz doğum çok sık görülen bir durum değil. Merak eden köyden arkadaşlarımızda koyunlarımıza bakmaya geliyor. Anadolu Esmeri Karacabey’in yerli bir ırkıdır ve verimliliği yüksek bölgede rağbet gören bir türümüzdür’ şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2017, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER