Bursa Ticaret Mahkemesi Başkanı tutuklandı

Bursa Ticaret Mahkemesi Başkanı tutuklandı

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan meslekten ihraç edilen 54 hakim ve savcıdan 8'i tutuklanırken, 46'sı adli kontrol hükümleri kapsamında haklarında yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Tutuklananlar arasında Bursa Ticaret Mahkemesi Başkanı da bulunuyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Önder Yaman'ın koordinesinde FETÖ'ye mensup olduğu iddiasıyla hakim ve savcılara yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 54 şüphelinin savcılık ve hakimlikteki ifade işlemleri sona erdi.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, meslekten ihraç edilen aralarında hemşire Ayşegül Terzi'yi darbettiği gerekçesiyle tutuklu yargılanan Abdullah Çakıroğlu'nun tahliyesine karar veren hakim İ.U, Bursa Ticaret Mahkemesi Başkanı İ.P'nin de bulunduğu 8 şüphelinin ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Hakimlik, yine aralarında İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi üyesi hakimlerin de bulunduğu 46 şüphelinin ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmasına hükmetti. Serbest bırakılan şüphelilerin yurt dışına çıkışına yasak konuldu.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK) 17 Mart'ta 202 hakim ve savcının meslekten ihracına ve haklarında soruşturma yapılmasına karar verilmişti. Bu doğrultuda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, İstanbul Bölge Adliye Mahkemelerine bağlı olan çevre iller de dahil olmak üzere görev yapan 55 hakim ve savcı hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan gözaltı kararı verilmişti.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 1 şüphelinin işlemleri ise sürüyor.
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER