Bursa İnegöl'de lastik temizliği operasyonu

TOPLANAN ATIK LASTİKLER GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN YETKİLİLERE TESLİM EDİLDİ (HALİL ATAŞ/BURSA-İHA)

Bursa İnegöl'de lastik temizliği operasyonu

İnegöl Belediyesi'nin temizlik operasyonunda 6 bin adet atık lastik toplandı.
İnegöl Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan temizlik operasyonunda toplanan ekonomik ömrünü tamamlamış lastikler, Belediye Başkan Yardımcısı Adil Kansu tarafından LASDER yetkililerine teslim edildi. Konuyla alakalı basın mensuplarını bilgilendiren Başkan Yardımcısı Adil Kansu, “Bugün ilçemizde çevre temizliği adına gerçekten güzel bir çalışma yapıldı. Ekiplerimiz tüm ilçe genelini deyim yerindeyse tarayarak ekonomik ömrünü yitirmiş, kullanılamaz durumda olan atık lastikleri topladı. İnegöl Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın koordineli olarak düzenlediği bu çalışmayla otomobil, kamyon ve traktör gibi araçlardan çıkan yaklaşık 6 bin adet atık lastik, bertaraf edilmek üzere toplandı” dedi.

Başkan Yardımcısı Kansu, “Ömrünü tamamlamış atık lastiklerin açık alanlarda uzun süre depolanması, doğal ortama rastgele bırakılması 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümlerince yasaktır. Fakat vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu eski lastiklerini lastikçilerde bırakmakta, bazı vatandaşlarımız ise eski lastiklerini gelişi güzel olarak çevreye ve konteyner yanlarına atmaktadır. Çevreye atılan lastikler bazı vatandaşlarımız tarafından yakıt olarak kullanılabiliyor bu durumda hava kirliliğine sebep olmaktadır” şeklinde konuştu.

Atık lastiklerin sadece çevre kirliliğine sebep olmadığını bunun yanı sıra fare, sinek, sivrisinek gibi pek çok haşere içinde üreme alanı oluşturduğunu hatırlatan Kansu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yapılan bu temizlik çalışmasıyla bu durumun da önüne geçilmiş oldu. Geri dönüşümünün sağlanması ile atık lastiklerin, ayakkabı tabanlarında, gürültü kirliliğini önleme amaçlı yapılan panel üretimlerinde ve lastiğin ham maddesi kauçuğun enerji değerinin yüksek olması sebebiyle yakıtta kullanılabilmesi amaçlanmaktadır”.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER