Bursa'daki dev fabrikada üretim durdu!

Bursa'daki dev fabrikada üretim durdu!

Bursa'nın Gemlik ilçesinde gübre fabrikasında üretim durdu.

Gemlik Gübre'de grev devam ederken, fabrika 2017 yılı boyunca üretimi durdurduğunu açıkladı. Gemlik Gübre yöneticisi Mehmet Yıldırım, sendikanın hem kendilerini, hem de işçileri mağdur ettiğini söyledi. Yıldırım, sendikaya sunduğu tekliflerin geri çevrildiğinin altını çizerek, konuyla alakalı belgelerle açıklama yaptı. Mehmet Yıldırım, "Yüzde 22 maaş artışı kabul görmedi.

Üstüne üstük birde yüzde 80'leri bulan artış talebi ile geldiler. Bizde 2017 sonuna kadar üretimi durdurma kararı aldık'' dedi. Toplu görüşme belgelerini açıklayan Yıldırım, "Bursa 2. İş Mahkemesinden 28.04.2015 tarihli grev kararı alındı.

Sözleşme sürecimiz ise 2016 Nisan ayında başladı. Grev kararını koz olarak kullanıp çok yüksek rakamlar istediler. 16.04.2016'da grev esnasında çalışacak işçileri tespit etmek için dava açıldı. 209 işçi istedik, onlar 18 işçi talep etti. İşletmenin üretim yapacağından dolayı işçi istediklerini savundular.

Oysa fabrika grevdeyken üretim yapılamaz. Gübre satışının yasaklanmasından dolayı grev istediğimiz söylendi. Halbuki 6. ayda gübre yasağı geldi, 7. ayda uyuşmazlık tutanağı tutuldu. Arada bir ay zaman var. Madem bunu düşünüyorlardı neden anlaşmadılar?" diye sordu.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2017, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER