Bursa'da 'Umuda spor huzura skor' projesinin açılışı yapıldı

Bursa'da 'Umuda spor huzura skor' projesinin açılışı yapıldı
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (DOSABSİAD) birlikte düzenlediği ve bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen “Umuda Spor Huzura Skor” projesinin açılışı yapıldı.

DOSAB Sosyal Tesisleri’ndeki açılış törenine Bursa Vali Yardımcısı Ergun Güngör, DOSABSİAD Başkanı İbrahim Öztürk, DOSAB Yönetim Kurulu Üyesi Osman Sönmez, TFF Amatör Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Vardar’ın yanı sıra emniyet, üniversite ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile sanayiciler katıldı.



Programın açılışında konuşan DOSABSİAD Başkanı İbrahim Öztürk, proje hakkında bilgiler verdi. Öztürk, “Projemizin birinci önceliği çocuklarımızın bedensel, ruhsal ve sosyal yönden kendini geliştirmiş, ailesi ve toplum tarafından benimsenen, milli ve manevi değerleri yükselmiş faydalı bireyler olarak topluma katılmalarını sağlamaktır” dedi.

Öztürk, “Beş kardeşimiz lisanslı bir şekilde top oynuyor”

Projede kapsamında geçmiş dönemlerde eğitim alan 5 çocuğun lisanslı bir şekilde top oynadığına dikkat çeken Öztürk, “Başlangıçta profesyonel bir futbolcu yetiştirme amacı olmayan projemiz, hedefine gittikçe kendiliğinde büyümüş ve projede yer alan beş çocuğumuz amatör takımlar tarafından seçilerek lisanslı olarak çocuk liglerinde top koşturmuşlardır. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanımız Sayın Osman Kılıç’la yapılan görüşme neticesinde idman saatlerimize amatör kulüp gözetmenleri davet edilerek sayıyı daha da yukarıya çekme arzusundayız” diye konuştu.

Uludağ Üniversitesi’yle de ortaklaşa hareket ettiklerini ve bu yıl ilk kez çocukların fiziksel, sosyal ve ruhsal açından ölçümleneceğini belirten Öztürk, “Bursa Valimiz İzzettin Küçük’ün isteği üzere, Uludağ Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün de katkılarıyla bu yıldan itibaren projemizdeki çocuklarımızın fiziksel, sosyal ve ruhsal açıdan ölçülendirilmesi ve bilimsel olarak da raporlanabilmesini gerçekleştireceğiz” dedi.

DOSABSİAD Başkanı İbrahim Öztürk, çocukların ihtiyaçlarının DOSAB ve DOSABSİAD tarafından karşılandığını sözlerine ekledi.

Projede yer alan çocuklara Bursaspor kombinesi



Projenin açılış töreninde hazır bulunan DOSAB Yönetim Kurulu Üyesi Osman Sönmez de, DOSAB’ın eğitim, sağlık ve spor alanında birçok önemli projenin öncüsü olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“DOSAB olarak bizler, sosyal sorumluluk anlayışımız çerçevesinde eğitim, sağlık ve spor alanında çeşitli projeler yürütmekteyiz. Sağlık alanında DOSAB Semt Polikliniği, eğitim alanında Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi, bugünkü adıyla TOFAŞ Fen Lisesi’nin yapımının başlatılması ve DOSAB Kreşi gibi ilk akla gelen projelerimiz başarıyla işlevlerini yerine getiriyor. DOSAB-DOSABSİAD olarak spor alanında en önem verdiğimiz proje Valiliğimiz, İl Emniyet Müdürlüğümüz ile ortaklaşa yürüttüğümüz Umuda Spor Huzura Skor projemizdir. Bu proje 2009 yılında DOSAB Başkanımız Ertuğrul Kaplan ile beraber yönetimde yer aldığım dönemde başlatılmıştır. O günden beri bu beş kurumun işbirliği ile yürütülmekte olan bu sosyal sorumluluk projesi, beklediğimiz toplumsal faydayı her geçen gün artırarak devam ettirmektedir.”

Osman Sönmez, bu yılki projede kapsamında eğitim alacak çocuklara, Bursaspor kombinesi armağan ettiklerini de dile getirdi.



Kılıç, “Paylaşmayı öğreniyorlar”

Spor yapan bireylerin ailesine, şehrine, ülkesine katkısı sağladığını, paylaşmayı, bölüşmeyi ve ekip olmayı öğrendiğine dikkat çeken Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Osman Kılıç, “Bugün bu güzel organizasyondaki genç kardeşlerimizde, amatör sporların altyapısının oluşacağına inanıyorum. DOSAB ve DOSABSİAD olarak güzel projelere imza atılıyor. Bu proje de onlardan birisi. Ülkemize yüzlerce, binlerce değil topluma katkı sağlayacak bir kişi bile kazandırmak büyük onur ve gururdur. Biz her zaman yanlarındayız” diye konuştu.



Bursa’nın bir spor kenti olduğuna dikkat çeken Bursa Büyükşehir Belediyespor Başkan Yardımcısı İlhan Saltık da projenin önemine değindi. Saltık, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin her zaman sporun ve sporcunun yanında olduğunu söyledi.



Güngör, “Çocuklar geleceğin teminatı”

Bu yıl 100 çocuğun eğitim alacağını hatırlatan Bursa Vali Yardımcısı Ergun Güngör, “Çok güzel bir projeyi bu yıl da başlatmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz. 2009 yılında İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından planlamaya alınan ve 2011’de hayata geçirilen proje, 30 çocukla başlamıştı. Bugüne kadar kadarsa 310 çocuk bu eğitimlere tabi tutuldu. Çok anlamlı bir proje Bu yılsa 100 çocuğumuz eğitim alacak” dedi.

Çocukların, geleceğin teminatı olduğuna dikkat çeken Güngör, “Geleceğe ne kadar güvenle bakmak istiyorsak çocuklara da o kadar değer vermek ve onları en iyi şekilde yetiştirmek durumundayız. Biz de çocuklarımız için en iyisini yapmaya gayret ediyoruz; onları sporla buluşturuyoruz. Çünkü spor insanın, yaşamın her alanında, her devrinde lazım ama en çok ergenlik çağında, çocukluk çağında önemli. Sporla birlikte kazanmayı, kaybetmeyi öğrenecekler, birliği, beraberliği öğrenecekler. Bizim amacımız milli ve manevi değerleri olan, vatanını, milletini, bayrağını seven, memleketine yararlı evlatlar yetiştirmek. Bu anlamda spor da çocuklarımız için çok faydalı. Bilimsel şekilde de ortaya konuyor bu” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2017, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER