Bursa'da milyonlarca dolarlık büyük vurgun

Bursa'da milyonlarca dolarlık büyük vurgun

Bursa'da, muhasebeci olarak çalıştığı şirkette patronlarını referans göstererek 13 iş adamından toplam 100 milyon dolar para dolandırdığı iddiasıyla tutuklanan 46 yaşındaki Özlem A.'nın soruşturma dosyası, Bursa Adliyesi Uzlaşma Bürosu Savcılığı'na gönderdi.
Görevlendirilen uzlaştırmacının çağırdıĞI Özlem A., biriktirdiği para ve babasının sattığı evden elde edilen parayı verdiğini öne sürdüğü çalıştığı eski şirketten; dolandırılanlar ise Özlem A'dan şikayetçi oldu. Tarafların uzlaşmayı kabul etmemesi sonucu A. hakkında, dolandırıcılık suçundan ceza davası açılması bekleniyor.

Bursa'da bir fabrikanın muhasebe servisinde 24 yıldır çalışan Özlem A, tanıdığı işadamları ve zengin kişileri iddiaya göre kurum çalışanlarına yönelik oluşturdukları fonlar ile yüksek miktarda kar payı dağıttıklarını söyleyerek, bu fona katılmaları için ikna etti. A. para aldığı bu kişilerden, şirket içersinde bir uygulama olduğu için bunu patronlarına söylememesini özellikle istedi.

Kısa sürede 'saadet zinciri' oluşturan A., para verenlere aylık yüzde 8- 10 oranında kar payı dağıtmaya başladı. Daha sonra bu oranı yüzde 25- 50'ye çıkartan A.'ya bazı işadamlarının kendi parasının yanı sıra arkadaşlarından borç para alıp, bankalardan kredi çekerek para verdi.

Geçen temmuz ayından sonra kar payı dağıtamayan Özlem A., kendisini arayan kişilere, "OHAL nedeniyle BDDK hesapları inceliyor. Bitmesini ve para havalesini bekliyoruz", "Paralar başka hesaba geçti. Avukatlar el koydu", "Para Merkez Bankası'nda rahat olun" gibi mesajlar gönderdi. Ardından da psikolojik rahatsızlığını gerekçe göstererek hastaneye yattı. Şüplenenen bazı işadamlarının şikayeti üzerine Özlem A. önce işten atıldı, 13 kişinin suç duyurusunda bulunmasının ardından gözaltına alındı.

PARAYI ŞİRKET YÖNETİCİSİNE VERİYORDUM

Savunmasında, oluşturdukları fona dışarıdan kişilerin de katıldığını, bu kişilerin paraları kendi banka hesabına yatırdıklarını veya kendisine elden verdiklerini belirterek, "Bana ulaşan paraları beni işe alan, şirkette üst düzey yönetici olan N.Y.'ye veriyordum. O da yatırılması gereken faizleri bu paralar ile ödüyordu. Kime ne kadar verdiğini bilmiyordum. Sorgulama gibi bir şansım ve yetkim de bulunmuyordu. Ayrıca yaşananlardan E.Ş. isimli yöneticinin de haberi vardı" dedi.

Bu ifadenin ardından piyasadan en az 100 milyon dolar dolandırdığı öne sürülen Özlem A. ile ifadesinin ardından gözaltına alınan N.Y. ve E.Ş. ile adliyeye çıkartıldı. A. tutuklanırken, diğer 2 şüpheli tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

UZLAŞAMADILAR ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Halen Yenişehir Kadın Cezaevi'nde tutuklu bulunan Özlem A.'nın soruşturma dosyası, Bursa Cumhuriyet Savcısı Aziz Doğan tarafından Bursa Adliyesi Uzlaşma Bürosu Savcılığı'na gönderdi. Uzlaştırma Cumhuriyet Savcısı Ekrem Şendoğan, dosyayı uzlaşmayı yapması için görevlendirdiği uzmana verdi.

Özlem A., yanında bulunan birikmiş parası ve babasına ait sattığı evin parasını çalıştığı eski şirketine verdiğini söyleyerek mağdur olduğunu belirtip şirketten davacı olurken, dolandırdığı öne sürülen 13 kişi ise uzlaşma teklifine sıcak bakmadı. Sonuç alınamayan görüşmelerden sonra Özlem A. hakkında ceza davası açılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER