Bursa'da işten çıkarılan 10 fabrika işçisi için yüzlerce kişi toplandı

BURSA'DA BİR OTOMOBİL FABRİKASINDA ASGARİ ÜCRET ZAMLARININ MAAŞLARINA YANSITILMASI İÇİN EYLEM YAPAN 10 KİŞİNİN İŞTEN ÇIKARILMASI ÜZERİNE YÜZLERCE İŞÇİ BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI ÖNÜNDE EYLEM YAPTI. (MEHMET FARUK BEHDİOĞLU/BURSA-İHA)

Bursa'da işten çıkarılan 10 fabrika işçisi için yüzlerce kişi toplandı

Bursa'da bir otomobil fabrikasında asgari ücret zamlarının maaşlarına yansıtılması için eylem yapan 10 kişinin işten çıkarılması üzerine yüzlerce işçi Birleşik Metal-İş Sendikası önünde eylem yaptı.

Bursa'da faaliyet gösteren bir otomobil fabrikasında asgari ücret zamlarının maaşlarına yansıtılmadığını iddia eden işçiler bir süredir fabrika önünde sessiz eylem yapıyordu. Fabrika yönetimi ise bunun ardından 3 vardiyayı arıza olduğu sebebiyle iptal ederek, ikisi sendika temsilcisi 10 işçiyi işten çıkardığını telefonla bildirdi. Arkadaşlarının işten çıkartılmasını protesto etmek isteyen sendika üyeleri, bugün Birleşik Metal-İş Sendikası'nda toplandı.

Fabrikanın izlediği bu yol ile istenen barış ve huzur ortamının sağlanamayacağını ifade eden Birleşik Metal-iş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Biz, işverenin aklı selim bir şekilde attığı bu yanlış adımdan vazgeçmesini istiyoruz. Şirket yöneticileri çağrılarak burada Birleşik Metal Sendikası'nın işverenle görüşerek ortaya çıkarttığı ‘sosyal diyalog komite seçimleri’nin engellenmesi ve burada Türk Metal’in tekrar örgütlenmesi için işverenin gereken desteği Türk Metal’e vermesi doğrultusunda bir baskı ile karşı karşıya kalmış durumdalar. Biz bu anlamda hem bu uluslararası hukuka uygun olmayan baskının ortadan kaldırılması, hem de işten atılan arkadaşlarımızın tekrar işe iade edilmesi ile ilgili her türlü girişimlerimizi sonuna kadar sürdüreceğiz" dedi.
Şu anda fabrikada iki vardiyada üretimin durduğunu belirten Serdaroğlu, "Bu üretimin durması bizden kaynaklanmıyor. Şirket kendisi durdurdu. Dün yapılması gereken mesailer de yapılmadı. Dörtteki vardiyaya arkadaşlarımızın gelip gelmeyeceği telefonla aranıp soruluyor. O arkadaşlarımız da ‘Biz çalışmak istiyoruz, fabrikaya geleceğiz’ diyor. Bizim derdimiz huzursuzluk çıkartmak değil, atılan arkadaşlarımız tekrar işe alınmasını sağlamak” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2016, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER