Bursa'da iş adamlarına seks kasedi şantajı!

Bursa'da iş adamlarına seks kasedi şantajı!

Bursa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 59 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, özel hayatlarıyla ilgili ses ve görüntü kayıtları örgütün elinde bulunan iş adamlarının tehdit edilerek örgüte para aktarıldığına ilişkin çarpıcı detaylar yer aldı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından eski Vali Şehabettin Harput'un da aralarında bulunduğu 34'ü tutuklu, 13'ü tutuksuz, 12'si firari 59 sanık hakkında yürütülen soruşturma çerçevesinde hazırlanan ve Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede örgütün gelir kaynaklarıyla ilgili bilgiler dikkati çekti.

İddianamede, örgütün gelir kaynakları 7 başlık altında şöyle sıralandı:

"Kamu kaynaklarından elde edilen gelirler (Borsa spekülasyonları, devlet ihaleleri, teşvik ve hibeler), İş adamlarından sağlanan gelirler (Şantaj, tehdit), Gönüllülük esaslı sağlanan gelirler (Himmet, kurban), Örgüte ait şirket, holding, banka, vakıf ve dernek faaliyetlerinden elde edilen gelirler, Eğitim faaliyetleri gelirleri (Dershaneler, özel okullar, öğrenci yurtları, yardımcı sınav kitapları), Örgüte ait basın ve yayın organlarına verilen reklam ve aboneliklerden elde edilen gelirler, Sivil toplum kuruluşlarından sağlanan gelirler."

İş adamlarından sağlanan gelirler başlığı altında ise "Adli-idari süreçlerdeki işlemlerini iş adamları lehine sonuçlandırma karşılığı alınan paralar, iş adamlarının özel hayatları ile ilgili çeşitli zafiyetlerini ses ve görüntü kaydına aldırarak tehdit ve şantaj yoluyla alınan paralar, iş adamlarından, iş bağlantılarını sağlama karşılığı alınan paralar." şeklindeki ayrıntılar dikkati çekti.

Orhan adlı gizli tanık, iddianameye giren ifadesinde, kapatılan Bank Asya'nın Yıldırım Şubesine düzenlenen polis operasyonuna ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Bankanın Yıldırım Şubesinde şifreli özel bir kasada, Vişne Caddesi üzerinde geliri çok yüksek olan 11 iş adamının uygunsuz görüntülerinin bulunduğu kasetler, yıllık ekonomik karlılık durumunu belirten verilerini içerir bilgiler, Bursa'da örgüte mensup olup da görev yapan tüm memur ve bürokratların isimlerini içeren listeler saklandığını biliyorum. Bu gizli kasadaki flash bellek, liste, belge ve bilgilerin, Bank Asya şubesine polisler tarafından arama yapıldığı gün, İbrahim Serkan Sungur (başka bir soruşturmada tutuklu) tarafından saat 09.00 sularında, yüzü bere ve atkı ile kapalı, kaban giyilmiş vaziyette banka şubesine girilip gizli kasadan alınarak dışarıya kaçırıldığını da biliyorum. Esasen bu durum kamera kayıtları ile netleşmiştir. Bu bilgilerin imha edildiğini zannetmiyorum. Bir yerlerde saklandığını tahmin ediyorum."

Gizli tanık, ifadesinde, isimlerini verdiği firma ile iş adamlarından çeşitli yöntemlerle örgüt sorumluları tarafından "bağış, himmet" adı altında alınan çek, senet ve diğer değerli evrakların, FETÖ'nün tayin ettiği bazı kişilerde toplandığını anlattı.

Sanıklardan D.T. ise ifadesinde, toplanan para ve çeklerin belirli kişilerce örgütün amaçları çerçevesinde kullanıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Yasa dışı FETÖ/PDY silahlı terör örgütü adına işlemler, Bank Asya Yıldırım Şubesinden organize ediliyordu. Örgüt adına İbrahim Serkan Sungur ile iki kişi ilgileniyordu. Selami G, ilerleyen süreçte Bank Asya Yıldırım Şube Müdürlüğüne getirildi. Şu an cezaevinde tutuklu olduğunu biliyorum. E.A, Ö.T. ve Serkan Sungur ile soy ismini bilemediğim Sadık isimli kişiden oluşan dört kişilik heyet örgütün Bursa il ve ilçelerinde toplanan para, çek, senet gibi işlemlerini takip ediyordu. Bu kişiler doğrudan il imamına bağlıdırlar. O tarihte il imamı kim ise talimatı ondan alırlar."

 

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER