Bursa'da çiftçiler dertli!

BURSA'NIN İZNİK İLÇESİNDE MEYVE VE SEBZE BAHÇELERİNDEKİ FİDANLARINI ÇALAN HIRSIZLAR, TARLALARI KÖSTEBEK YUVASINA ÇEVİRDİ. HIRSIZLARDAN YAKA SİLKEN ÇİFTÇİLER İSE, KORUCULUK SİSTEMİNİN YENİDEN AKTİF HALE GETİRİLMESİNİ İSTEDİ. (HALİL ATAŞ/BURSA-İHA)

Bursa'da çiftçiler dertli!

Bu tarlalara köstebek değil hırsız dadandı hırsızlar iznikli çiftçilerin diktiği fidanları kökünden söküp çalıyor

Bursa'nın İznik ilçesinde meyve ve sebze bahçelerindeki fidanları çalan hırsızlar, tarlaları köstebek yuvasına çevirdi. Hırsızlardan yaka silken çiftçiler, koruculuk sisteminin yeniden faal hale getirilmesini istedi. İznikli meyve ve sebze üreticileri, tarlalarını köstebek yuvasına çeviren hırsızlara çare bulunmasını istiyor.

Hırsızların bilhassa pahalı olan sertifikalı sebze ve meyve fidanlarını çaldıklarını belirten Hüseyin Saygın, 7 dönüme ekili 465 şeftali fidanın yarısının çalındığını söyledi. Yeni diktiği fidanlarının yerinde olmadığını görünce ne yapacağını şaşıran Saygın, soluğu jandarma karakolunda aldı. Jandarma tarafından tahkikat başlatılırken, yetkililere seslenen Hüseyin Saygın, "Önceden tarlalarımız Çiftçi Mallarını Koruma Derneğinin korucuları tarafından korunup gözetilirdi.

Bugün o dernek kapatıldı. Koruculuk kalktı. Ekili 98 sertifikalı fidanım çalındı. Zararım büyük. Yazık günah değil mi? İznik Ziraat Odası bir tane korucu görevlendirmeye hazır. Fakat bunun daha fazla olması lazım. Zeytin fideleri de çalınıyor. Daha sonra getirilip ilçede satılıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER