Bursa'da atık çamurlar elektriğe dönüşecek

ARITMA TESİSLERİNDEN ÇIKACAK ATIK ÇAMURLARIN BERTARAF EDİLECEĞİ ÇAMUR YAKMA TESİSİNDE SONA GELİNDİ (MUHARREM DOĞANTEZ/BURSA-İHA)

Bursa'da atık çamurlar elektriğe dönüşecek

Bursa’da arıtma tesislerinden çıkacak atık çamurların bertaraf edilmesi sırasında oluşacak ısıdan elektrik üretilecek.

Büyükşehir Belediyesi, metan gazından elektrik üretimi, ana içme suyu hattı üzerine kurulan tribünler ile sudan elektrik üretimi ve güneş panellerinden elektrik üretiminin ardından şimdi de arıtma tesislerinde toplanan çamurlardan elektrik elde etmek için önemli bir adım atıyor. Kolektör yatırımları ile yıllardır kent merkezindeki derelere akan kanalizasyon hatlarını yıllar sonra arıtma sistemine dahil eden Büyükşehir Belediyesi, şimdi de arıtma tesislerinde biriken çamurun yakılarak bertaraf edilmesini sağlayacak Akışkan Yataklı Çamur Yakma Tesisi’nde üretim çalışmalarını tamamlanma aşamasına getirdi. Tesisin Mustafakemalpaşa Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Eralp Makine’de sürdürülen kazan üretim çalışmalarını Büyükşehir bürokratları ve Mustafakemalpaşa İlçe Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’la birlikte yerinde inceleyen Başkan Altepe, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Recep Yamankaradeniz’den proje hakkında bilgiler aldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı açıklamada, atık su arıtma çamurlarının çevresel ve ekonomik etkiler dikkate alınarak en uygun şekilde bertaraf edilmesinin tüm büyükşehirlerde olduğu gibi Bursa için de önemli bir problem olduğunu söyledi. Yakma teknolojisinin Avrupa Birliği ülkeleri, Japonya ve Amerika’da yaygın kullanılan, diğer yöntemlere göre daha fazla tercih edilen bir sistem olduğunu belirten Başkan Altepe, tesislerin emisyon kontrol uygulamalarını ve çevresel hassasiyetleri daha kolay karşılayabildiğini, bunun yanma ve enerji elde etme eğilimini öne çıkardığını ifade etti. Bursa’da üretim çalışmaları süren yatırımın da çamurun yerinde nötre yakın çevresel etki oluşturarak bertaraf edilmesini sağlayacak örnek bir tesis olacağını ifade eden Başkan Altepe, “Avrupa Birliği’nin atık yakma direktifi ile Türkiye’de atıkların yakılmasına ilişkin yönetmelik başta olmak üzere tüm ilgili kanunlarda belirtilen hususlar tesisimizde istisnasız olarak sağlanacaktır. Ek olarak tesis, emisyon arıtım sistemi ilgili standartların belirlediği sınırların altında değerleri sağlayacak şekilde arıtım kapasitesine sahip olacaktır. Emisyon konusunda Türkiye’de örnek teşkil edilecektir” dedi.

68 milyon TL’lik harcamayla kurulacak olan ve 1.5 yıllık çalışmanın ardından hizmete alınacak tesiste emisyon değerleriyle ilgili online izleme istasyonu kurulacağını ve tüm verilerin ilgili bakanlık tarafından izleneceğini kaydeden Başkan Altepe, “Tesisin devreye girmesiyle şuan için atık değerindeki çamurlardan saatte 2,5 megavatlık elektrik enerjisi üretilecektir. 400 ton/gün kapasiteli yakma tesisinin yapımı için yurt dışından know-how yöntemi ile teknoloji transferi yapılmış, bu teknolojinin yerli olarak üretimi sağlanmaktadır. Kolayca başlatılabilen ve durdurulabilen bir sistemdir. Bu özelliği, bakım süresi için büyük avantaj teşkil etmektedir” diye konuştu.
Akışkan Yataklı Çamur Yakma Tesisi’nin montajı, Doğu Atıksu Arıtma Tesisi sınırları içinde yapılacak. 12 aylık dönemde yapılacak deneme yakmaları, performans ve güvenilirlik testleri sonucunda tesisin uygun görülmesi halinde geçici, 12 aylık işletme döneminden sonra ise kesin kabulü yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2016, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER