Başkan Özkan, dönem faaliyetlerini ve projelerini paylaştı

Başkan Özkan, dönem faaliyetlerini ve projelerini paylaştı


  • Belediye Başkanı Ali Özkan’ın göreve geldiğinden beri, ilçenin topyekûn kalkınması adına ülke çapında ses getiren örnek çalışmalara imza atan Karacabey Belediyesi, 2016 yılının ikinci yarısında gerçekleştirilen faaliyetler, 2017 yılına dair hedefler ve planlanan yeni projeleri, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna aktardı.


  • Belediye Başkanı Ali Özkan tarafından, son 6 aydaki tüm belediyecilik faaliyetlerinin detaylı şekilde paylaşıldığı dönem değerlendirme toplantısında, Karacabey’in 3T vizyonunu içeren yeni logosu da gün yüzüne çıkarken, toplantıda konuşan Başkan Ali Özkan; “Karacabey’imizi geleceğe taşımak hedefi ile ‘mobil başkan’ olacağımıza ve vatandaşımız için yerinde çözüm üreteceğimize söz vermiştik. Biz lafta değil, icraatta örnek alınan belediyecilik ortaya koymak istiyoruz. Biz kentimizin geleceğini önemsiyoruz. Onun için de tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Getirilen bütçe disiplini sayesinde, Türkiye’nin borçsuz belediyeleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.
toplanti_genel-fotoİlçenin sahip olduğu eşsiz değerlerin, ülkemiz ve dünya gündemine taşınması hedefiyle, bugüne dek birçok başarılı çalışmayı hayata geçiren Karacabey Belediyesi, 2016 yılının ikinci yarısında gerçekleştirilen tüm faaliyetleri, 2017 yılına dair hedefleri ve yeni projeleri, kapsamlı bir şekilde kamuoyuyla paylaştı.


Karacabey Belediyesi tarafından, dönem faaliyetlerine ilişkin detaylı bilgilerin paylaşıldığı toplantı Sheraton Bursa Hotel’de düzenlenirken, organizasyona Belediye Başkanı Ali Özkan, AK Parti Karacabey İlçe Başkanı Murat Erol, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.


Düzenlenen toplantı, Belediye Başkanı Ali Özkan’ın göreve gelmesinden bu yana Karacabey’de yaşanan değişim ve dönüşüm sürecini yansıtan kısa bir film gösterisi ile başlarken, başkanlık döneminin yarısını tamamladıklarını anımsatan Özkan; “Karacabey’imizi geleceğe taşımak hedefi ile ‘mobil başkan’ olacağımıza ve vatandaşımız için yerinde çözüm üreteceğimize söz vermiştik. İşte bu sözü tutabilmek için 3T hedefi ile bugüne kadar elimizden geldiğince çalışmalarımızı sürdürdük ve sürdürmeye de devam edeceğiz. Öncelikle belediyecilik anlayışımızı net bir şekilde ortaya koymakta fayda var. Biz lafta değil, icraatta örnek alınan belediyecilik ortaya koymak istiyoruz. Bu nedenle hangi çalışmayı ortaya koyarsak koyalım hedefimiz ve bakışımız bu yönde” dedi.


Belediyemiz Akılcı Bütçe Yönetimiyle Güçlendi


Her şeyden önce net bir dille ifade etmek istiyorum ki finansmanı ve bütçesi güçlü belediye her zaman vatandaşına daha fazla hizmet sunabilen belediyedir” diyen Başkan Ali Özkan; “Göreve gelir gelmez, hemen gelir kalemlerimizi arttırmak için mücadeleye başladık. Âtıl durumdaki kiralanabilir alanlarımızı uygun hale getirerek kiraya verdik. Hastanemizin yanındaki eczane alanları ile 4 milyon TL’ye yakın gelir elde ettik. DSİ’nin alanlarını özel bir protokol ile kiraya vererek önemli miktarda gelir elde ettik. Tüm birimleri verimlilik esaslı tıpkı bir özel şirket gibi elden geçirdik ve verimsiz süreçlerimizi, satın alma süreçlerimizi iyileştirerek önemli ölçüde tasarruf elde ettik. Bu tasarruflarımızı Karacabey’e yatırım olarak döndürdük. Makine parkımız sadece bizim dönemimizde 18 yeni araç ile neredeyse tamamen yenilendi. Bütçe disiplinini getirdik. Tüm bu yatırımlara rağmen kasamızda hala ciddi anlamda paramız var” dedi.


Karacabey’i Bursa’nın 1.Lig Belediyeleri Konumuna Ulaştıracağız


30 aydan bu yana gerçekleştirdikleri sportif, sosyal, ekonomik ve kültürel proje atılımlarından söz eden Başkan Ali Özkan; “Lisanslı sporcu sayısını 20 kat artırarak, ilçede adeta sporcu patlamasının gerçekleştirilmesini sağladık. Karacabey Belediyespor, amatörden süper amatöre, oradan BAL ligine yükseldi. Desteği hiç bırakmadık. Biz “kentin en büyük birleştirici gücü spordur” dedik. Yaptığımız çok başarılı bir hamle ile takımızı 3. Lige taşıdık. Büyükşehir Belediyesiyle birlikte, Mustafa Fehmi Gerçeker stadını 3. Lige yakışır hale getirdik. 3T vizyonumuz çerçevesinde, Tarım-Turizm ve Teknoloji konularındaki önemli projelerin startını, yılbaşı itibariyle veriyoruz. Bunların arasında TEKNOSAB başta olmak üzere; ilçemize Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla başladığımız Yeniköy sahili rehabilitasyon çalışmalarına devam ediyoruz. Her kırsal mahallemizde mutlaka bir eserimiz olacak hedefi ile imam evleri, düğün salonları, parklar, muhtarlık binaları, yol çalışmalarını yaptık. Leylek Master Planı çerçevesinde turizm konusunda önemli adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz. Uluabat'ta inşa edilecek turizm tesisleri için dolgu yaparak kazandığımız 83 dönümlük alanı hazır hale getirdik. Turizmin parlayan yıldızı Eskikarağaç köyüne sahil yolu ve sosyal tesis inşa ettik. Leylek köyü algısı için Türkiye’de ve Avrupa’da çalışıyoruz. BUSKİ ile birlikte eski su sistemlerini tamamen yeniliyoruz” ifadelerini kullandı.


Eskikaraağaç Leylek Köyü AB'den Fon Almaya Hak Kazandı


Belediye Başkanı Ali Özkan, Eskikarağaç Leylek Köyü ile ilgili ilk defa kamuoyu ile paylaştığı müjdeli bir haberi de vererek; “Eskikaraağaç bölgemizde leyleklerin üreme ve beslenme alanlarının iyileştirilmesi ve yerel sığır cinslerimizin korunarak doğal çevreyi iyileştirme konusunda AB’den bir projemiz fon almaya hak kazandı. ‘Rengârenk Karacabey’ projemizle eski panayırı modernize ederek tekrar hayata geçirdik. Karacabey'in gizli cenneti olan ve keşfedilmeyi bekleyen longoz ormanlarını Türkiye’ye tanıtmak için etkinlikler düzenledik. Longoz maratonunu 15 Temmuz şehitleri için bu yıl ilk defa gerçekleştirdik. ‘Ihlamur Kokulu Günler’ etkinliği ile tam bir doğa harikası olan, dünyanın en büyük ıhlamur ormanlarının tanıtımını yaptık. Yeniköy ve Malkara’da sahil düzenleme projeleri ile yaz dönemi için bölgeyi keyif alınan bir hale getirdik. Karacabey'e 4 yıldızlı bir otel kazandırmak için hazırlıklarımızı tamamladık, ihale aşamasındayız. Yeniköy’de butik otel projemiz hazır” diye konuştu.


Tarımda da Durmuyoruz


Düzenlediğimiz tarım fuarlarıyla sektöre ivme kazandırdık” diyen Başkan Ali Özkan; “Tarım fuarımız artık yerel değil ulusal fuarlar arasında yerini aldı. Türkiye’nin ilk tarım AVM’si Karacabey’de yükselecek. Tarım merkezi Karacabey’e yakışacak yeni hal binası için ihale aşamasına geldik. Kent içinde yer işgal eden tarım araçları için tarım park projesini tamamlama noktasına geldik. Trafiği rahatlatmak adına önemli kamu kuruluşlarını kent merkezinden yakın bölgelere taşıyoruz. Domates Çalıştayı ile tarımsal ürünler önceliklerimize yönelik stratejik bir toplantı yaptık. Bunu da ilk defa paylaşıyorum. Şeker pancarı konusunda bu tarz bir çalışmayı yürütüyoruz. Doğal şekerin üretimini teşvik etmek amacı ile pancar üretilen ilçeleri bir araya getiriyoruz. Bu konuda bir eylem planı oluşturacağız. Yaz döneminde ilçemize gelen mevsimlik işçilere ve çocuklarına da yüzme kursları gibi projeler geliştirdik. Dayı Karacabey Derneğimiz vasıtası ile 350 öğrenciye burs verdik” ifadelerini kullandı.


Yeni Yüzüyle Karacabey…


 “3d hedefimiz doğrultusunda; doğum, düğün ve defin günlerinde vatandaşlarımızın yanında olduk” diyen Başkan Ali Özkan; “İşe başlarken zihniyet değişimini gerçekleştirdiğimiz ve ilçede sağladığımız birlik beraberlik ortamı ile hareket ettiğimiz Karacabey’imizin dış algısını da değiştiriyoruz. Şimdi görsel olarak da bir değişikliğe gittik. Karacabey Belediyesi’nin logosu, 3T vizyonunu kapsayan Tarım, Turizm ve Teknoloji ile güncellendi. Artık Karacabey Belediyesi, yeni logosu ve yeni yüzü ile vatandaşlarımızın yanında” açıklamalarında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2016, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER