Yerli otomobil neden Gemlik'e geldi?

Türkiye'nin otomobili Bursa'nın Gemlik ilçesinde kurulacak fabrikada üretilecek. Peki, üretim yeri olarak Gemlik, nasıl ve neden seçildi. Gemlik'i ön plana çıkaran özellikleri nelerdi? İşte bu soruların yanıtları...

Yerli otomobil neden Gemlik'e geldi?

Türkiye'nin yerli otomobili Bursa'nın Gemlik ilçesindeki askeri hara alanında kurulacak fabrikada üretilecek.

Karar önce Resmi Gazete'de yayınlandı, Gemlik açıklaması da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı.

Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paşa Ağdemir, bu kararın alınması için çok uğraş verdiklerini belirterek, "Gemlik'in avantajlarını ve stratejik önemini ilgili kurum ve kuruluşlara dosya halinde ilettik. Geldiğimiz noktada hayalimiz gerçek oldu. Bu Türkiye için, Gemlik için büyük bir kazanımdır. Türk özel sektörünün bilgisi, birikimi ve tecrübesi bu projeyi hayata geçirmiştir. 2021 yılında inşallah ilk aracımız banttan çıkmış olacak" dedi.

Ağdemir, Gemlik'in neden seçildiğini de maddeler halinde sıraladı:

1- Gemlik mevcut limanları, sanayi tesisleri, serbest bölgesi, gümrük hizmetleri ve tüm alt yapısıyla Bursa'nın dünyaya açılan kapısıdır.

2- Bursa Türkiye Otomobil üretimin %60'nı gerçekleştirmektedir. Bu konuda ihtisas yapmıştır.

3- Otomotiv sanayinin lokomotifi yan sanayi kuruluşları bu proje için bütün alt yapısı ile hizmete hazırdır.

4-13 milyar dolar ihracat hacmi ile Gemlik Gümrükler sıralamasında Türkiye ikincisidir.

5- Tamamlanan ve hizmete açılan Gebze- Orhangazi -İzmir otoyolu ile sanayi, serbest bölge ve liman tesislerimizin doğrudan bağlantısı bulunmaktadır. Günümüzde de Gemlik'in önemli ticaret ve sanayi merkezlerine yakınlığı, deniz yolu ulaşımının ulusal ve uluslararası önem kazanmasında en önemli etkendir. Bu nedenle, Gemlik ve çevresindeki ticari malların, ulusal ve uluslararası pazarlara giriş-çıkış yaptığı yerlerden biride Gemlik Limanlarıdır. Kıyıların doğal özellikleri limanların kuruluşunu kolaylaştırıcı ve zorlaştırıcı etkide bulunmaktadır İlçede kurulan limanlar uygun fiziki koşullar neticesinde gelişim göstermiştir.

6- Gemlik, Türkiye'nin nüfus bakımından en büyük 4.ili olan Bursa'nın dış ticaretinin deniz yoluyla gerçekleştirdiği merkezlerin başında gelmektedir. Bursa'daki fabrikaların büyük bir bölümünün ihracatı ve hammadde ithalatı Gemlik Limanları üzerinden yapılmaktadır. Bu bakımdan Gemlik, limanların sağlamış olduğu avantajlarla birlikte stratejik önemini geliştirmiştir. Gemlik'te bulunan Deniz Gümrük Kapısı aracılığı ile ülkemize önemli katma değer katan otomotiv ve yan sanayi ürünleri ithalat ve ihracatı yapılmaktadır.

7- Gemlik'te Kurulu bulunan; GEMPORT, YILPORT, Borusan Lojistik ve Roda Port limanları ülkemizin ve Avrupa'nın belli başlıca limanları arasında yer almaktadırlar.

8- Üretimin yapılmasını öngördüğümüz 4500 dönüm araziye sahip Askeri Hara bulunduğu arazi tesisin kurulması için son derece elverişli, denize geniş cephesi ile stratejik öneme sahiptir. Limanlara sadece birkaç dakika uzaklıktadır. Sıfır maliyetle gemiye yükleme ve sevkiyat kurulacak fabrikada üretilecek araçların dış pazarlara ulaştırılması son derece kolay gerçekleşecektir. Üretim sonrası maliyetler düşecektir. Nakliye masrafları doğrudan gemiye yükleme yapılacağından sıfıra düşecektir. Nakliye sürecindeki sigorta masrafları ortadan kalkacaktır. Sevkiyat sırasında tırların trafiği rahatsız etmesi engellenecektir. Kazalar nedeni ile oluşan kayıplar ortadan kalkacaktır. Çevreye en az zararla dünya pazarına otomobillerimizi göndermek mümkün olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER