Bu haber uykularınızı kaçıracak! Deprem riski...

Büyük Marmara depremini araştıran isimlerden Prof. Cenk Yaltırak'a göre büyük deprem riski yüzde 90'ı geçti

Bu haber uykularınızı kaçıracak!  Deprem riski...

Büyük Marmara depremini araştıran isimlerden Prof. Cenk Yaltırak'a göre, Osmangazi Köprüsü'nün olduğu bölgeden İmralı'nın kuzeyine kadar uzanan fay hattının, 2019 ve sonrası için kırılma olasılığı tarihsel çerçeveye göre yüzde 90'ı geçti.

Milliyet gazetesine konuşan Yaltırak "110 kilometre uzunluğundaki fay hattı bugün kırılırsa 7.6 büyüklüğünde deprem üretecek. Diğer enerji biriktiren segmentler ise 42, 74 ve 93 kilometre uzunluğundaki faylar. Bu faylar ise 7.2-7.4 büyüklüğünde deprem üretecek. Her biri kırılma eşiğinde olan bu faylar genellikle son bin 500 yılda doğudan batıya doğru kırılmışlar" dedi.

Birçok uzmanın değişmesi gereken bilgileri güncellemediğini belirten Yaltırak ""Marmara denizi içinde 240 ile 500 yıl arası kırılmayan dört fay parçası bulunuyor. Bunlardan en riskli olanı ve kırılmasını öngördüğümüz fay hattı Osmangazi Köprüsü'nün olduğu yerden başlayıp, İmralı Adası kuzeyine uzanan 110 kilometrelik hat. Diğer uzmanların belirttiği Çınarcık'tan başlayıp Adalar'ın güneyinden Büyükçekmece açıklarına uzanan fay hattı ile alakası olmayan bir hat. Benim yaptığım modelleme de fay diğer uzmanlarının belirttiği "doğu Marmara çukuru" ortasından Adalar fayının 10 kilometre güneyinden geçiyor. 110 kilometre uzunluğa sahip bu fay kırıldığında 7.6 büyüklükte yıkıcı deprem üretecek." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER