Bursa’da o mahallede dönüşüm başlıyor

Bu haber 20 Temmuz 2017 - 16:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bursa Yıldırım Belediyesi tarafından Teferrüç Mahallesi’nde hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesi, Uludağ’ın eteklerindeki plansız yapılaşmanın sebep olduğu kötü görüntüleri ortadan kaldırarak turizme katkı sunacak.

Yıldırım Belediyesi, Teferrüç Mahallesi’nde gerçekleştirmeye hazırlandığı projeyle hem ilçeye değer katacak hem de rekreasyon ve turizm alanlarıyla ekonomik hayatın canlanmasını ve turizmin güçlenmesini sağlayacak. Bölgedeki projelerin tamamlanmasıyla birlikte iki etap halinde gerçekleştirilecek dönüşümün 1. etap alanında yer alan hak sahipleri ile yapılacak uzlaşma görüşmelerinde de son aşamaya gelindi. Kısa süre içerisinde hak sahiplerini Türkiye’deki bütün belediyelere örnek gösterilen Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’nde ağırlayarak görüşmelere başlamaya hazırlanan Yıldırım Belediyesi, vatandaşlara projenin detaylarını aktararak kentsel dönüşümle ilgili insanların akıllarındaki soruların cevap bulmasına ve dönüşümün felsefesi olan gönüllülüğün sağlanmasında rol oynayacak.

Toplam proje alanı(1. ve 2. Etap) 51 bin 200 metrekareden oluşan çalışmanın ve 36 bin 600 metrekarelik bölümünü oluşturan 1. etap dönüşüm projesi tamamlandığında bölgedeki 134 konutta yaşayan 2 bin 156 vatandaş modern ve güvenli konutlarda hayata imkanı bulacak. 344 modern, güvenli ve sağlıklı konutun yer alacağı projede ayrıca17 bin 370 metrekarelik alanda turizm bölgeleri de yer alacak.

Kentsel dönüşüm projesinde modern şehirleşme uygulamalarının ve planlama yöntemlerinin göz önünde bulundurulduğunu vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “İlçenin genelinde başlattığımız dönüşüm projelerimizin temelini çevre ve kültür değerlerinin korunması, kentsel, kurumsal ve kültürel dönüşümle birlikte altyapı sistemleri oluşturuyor” dedi.

Bölgedeki dönüşümün coğrafik yapıya uygun şekilde yapılacağını da altını çizen Başkan Edebali, “Teferrüç’te yıllarca süren plansız yapılaşma, güvensiz yapılaşmanın yanı sıra Uludağ’ın yeşiline ve görüntüsüne de ciddi oradan zarar vermiş. Projemizle bu durumu ortadan kaldırarak yeşil cennet Uludağ’ın görünümünün ve doğasının korunmasına önem veriyoruz” dedi.

Nilüfer Belediyesi